USDC złamał swój peg z dolarem i spadł do 0,88 USD

Stabilna moneta USD Coin (USDC) straciła swój peg w stosunku do dolara i spadła do historycznego minimum w sobotę, zanim odzyskała większość swoich strat po tym, jak firma stojąca za nią, Circle, zapewniła inwestorów, że będzie honorować peg pomimo ekspozycji na upadły Silicon Valley Bank.

W piątek Circle powiedział w tweecie, że miał 3,3 miliarda dolarów ze swoich 40 miliardów dolarów rezerw USDC w Silicon Valley Bank. W sobotę firma kryptowalutowa powiedziała we wpisie na blogu, że operacje płynnościowe w USDC zostaną wznowione normalnie, gdy banki amerykańskie otworzą się w poniedziałek rano.

Firma kryptowalutowa powiedziała, że w przypadku, gdy bank nie odzyska 100% depozytów, pokryje niedobór z zasobów korporacyjnych, pozyskując w razie potrzeby kapitał zewnętrzny.

Moneta, która złamała swój peg 1:1 do dolara i spadła do 0,88 USD krótko po 10 rano w sobotę, według danych firmy śledzącej rynek CoinGecko, odzyskała i była handlowana na poziomie około 0,97 USD na godzinę 23.00 ET.

W piątek Silicon Valley Bank upadł za największą amerykańską porażkę bankową od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku, wstrząsając globalnymi rynkami i powodując, że firmy i inwestorzy stracili miliardy dolarów.

W tweecie w piątek, Circle powiedział, że firma i USDC “nadal działają normalnie”, podczas gdy firma czeka na wyjaśnienie, co stanie się z deponentami w Silicon Valley Bank.

Tymczasem amerykańska giełda kryptowalut Coinbase poinformowała na Twitterze, że nie pozwala na wymianę USDC na dolary amerykańskie w weekend, podczas gdy banki są zamknięte, powołując się na “zwiększoną aktywność”, podczas gdy planuje wznowić wymianę w poniedziałek.

Czy stablecoiny są naprawdę stabilne?

Stabilne monety to kryptowaluty zaprojektowane w celu utrzymania stałego kursu wymiany z walutami “fiat” – tymi, które są wspierane przez rząd centralny, a nie fizyczny towar, taki jak złoto – na przykład poprzez zastawienie do dolara amerykańskiego w stosunku 1:1.

Wykorzystywane w handlu kryptowalutami, w ostatnich latach gwałtownie wzrosły na wartości. USDC jest drugim co do wielkości stablecoinem z kapitalizacją rynkową wynoszącą ponad 35 miliardów dolarów.

Największy stablecoin, USDT, ma kapitalizację rynkową 72 miliardów dolarów, według CoinGecko.

Cena USDC zazwyczaj utrzymuje się w pobliżu 1 USD, dlatego sobotni spadek jest bezprecedensowy. Według CoinGecko, jego poprzednie historyczne minimum wynosiło około 0,97 USD w 2018 roku, choć spadło do nieco poniżej 0,99 USD w 2022 roku, gdy rynkami kryptowalut wstrząsnęło bankructwo kryptowalutowego funduszu hedgingowego Three Arrows Capital.

W tym tygodniu traderzy wypatrywali oznak zarażenia w sektorze finansowym i poza nim od kłopotów Silicon Valley Bank i skupionego na kryptowalutach Silvergate (SI.N), które w tym tygodniu ogłosiły plany zakończenia działalności i dobrowolnej likwidacji.

Circle z siedzibą w Bostonie powiedział w zeszłym tygodniu, że przeniósł “niewielki procent” depozytów rezerw USDC przechowywanych w Silvergate do swoich innych partnerów bankowych.

CEO giełdy kryptowalutowej Binance powiedział w tweecie w piątek, że nie ma ekspozycji na Silicon Valley Bank.

Emitent stablecoinów Paxos i giełda kryptowalut Gemini również tweetowali, że nie mają żadnych relacji z bankiem.

Marcin Woźniak

dla autora Marcin Woźniak

Marcin po raz pierwszy usłyszał o blockchainie i bitcoinie w 2018 roku i od razu się w nie wciągnął. Uwielbia wszystko, co ma związek z innowacjami technologicznymi i cyfryzacją finansów. Marcin jest podekscytowany tym, jak blockchain zmieni świat i nie może się doczekać, aby stać się jego częścią!

Leave a Comment