Kurs Tezos na żywo – Aktualna cena i wykresy XTZ / PLN

Tezos
4.81
0.46%

Tezos (XTZ) to zdecentralizowana platforma blockchain dla inteligentnych kontraktów, której protokół umożliwia wszystkim zainteresowanym stronom głosowanie nad zmianami. Zobacz zebrane najważniejsze informacje o projekcie. Cena Tezos na żywo wynosi dziś $1,11, a wolumen obrotu w ciągu 24 godzin wynosi $32.621.077. Aktualizujemy naszą cenę Tezos do USD w czasie rzeczywistym.

Kurs XTZ zmienił się o 0.46% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Aktualna pozycja na rynku kryptowalut to #52, a aktualna wartość rynkowa to $1.013.605.975.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kupić Tezos po aktualnym kursie, najlepsze platformy kryptowalutowe do handlu Tezos to eToro, Binance i Libertex. Inne można znaleźć na naszej stronie poświęconej giełdom kryptowalutowym.

Czym jest Tezos / XTZ?


Kryptowaluta blockchain jest wyjątkowa i została opracowana od podstaw przez zespół Tezos. Celem jest stworzenie platformy, która będzie działać lepiej niż Bitcoin i Ethereum. Na przykład blockchain Tezos zużywa mniej energii na wydobycie XTZ, a jednocześnie posiada niezawodny mechanizm konsensusu oparty na delegowanym dowodzie udziału. XTZ to wewnętrzny token, który umożliwia uruchamianie inteligentnych kontraktów. Służy również jako nagroda dla programistów pracujących nad ulepszeniem blockchainów Tezos. Zarówno dokument przedstawiający stanowisko, jak i biała księga zostały opublikowane w 2014 r. przez L.M. Goodman. Założyciel firmy Arthur Breitman użył tego pseudonimu na podstawie dziennikarza, który kiedyś ogłosił, że wie, kim jest Satoshi Nakamoto. ICO Tezos rozpoczęło się 1 lipca 2017 r., a zakończyło 13 lipca 2017 r. i przyniosło 361 122 Ether i 65 073 Bitcoinów na rzecz Fundacji Tezos . W momencie przeprowadzenia ICO jego cena wynosiła 232 000 000 USD, co było największą dotychczasową ICO. Wśród inwestorów są znane nazwiska. Na przykład Tim Draper, inwestor venture capital, zainwestował w projekt 150 000 USD. Był to sensacyjny sukces Arthura Breitmana (CEO Dynamic Ledger Solutions, założyciela Tezos), który wcześniej bezskutecznie starał się o pieniądze od inwestorów takich jak duże banki.

Przegląd najważniejszych funkcji dla Tezos i XTZ

Sieć

Konwencjonalny protokół blockchain można podzielić na trzy warstwy:

  1. Protokół sieciowy
  2. Protokół transakcji
  3. Protokół konsensusu

W systemie Tezos warstwy protokołu transakcji i konsensusu łączą się w protokół blockchain: Protokół blockchain Tezos Protokół ten może być modyfikowany i jest odpowiedzialny za wykonywanie transakcji oraz innych zadań administracyjnych, takich jak wykrywanie uszkodzonych bloków.

Liquid Proof-of-Stake (LPOS)

Liquid Proof-of-Stake to mechanizm konsensusu w Tezos. Klasyczny mechanizm konsensusu proof-of-stake charakteryzuje się tym, że uczestnicy sieci mają głos o większej wadze wraz ze wzrostem liczby posiadanych tokenów. Rozwój, o którym wiemy już z EOS, to mechanizm Delegated Proof-of-Stake (dPoS). W tym przypadku posiadacze kryptowalut wybierają określoną i ograniczoną liczbę walidatorów bloków, a więc “delegują” swoje prawa głosu na kogoś innego. Często tymi walidatorami są duże organizacje i firmy. Choć proces ten jest bardzo wydajny, nie sprzyja decentralizacji, ponieważ ostatecznie władza decyzyjna należy do nielicznych. Np. system EOS ma 21 walidatorów bloków. Tezos opracował swój własny proces oparty na delegowanym dowodzie udziału: Liquid Proof-of-Stake (LPOS). W rezultacie każdy inwestor posiadający co najmniej 10 000 XTZ może teoretycznie zostać walidatorem. Przekazywanie praw do stakingu walidatorowi tokenów jest opcjonalne. Przydział praw działa na podstawie określonych cykli. Cykl zawsze składa się z 4096 bloków. Na początku nowego cyklu, poprzez migawkę, rejestruje się prawa do stakingu, aby określić, kto może produkować lub zatwierdzać bloki.

Zarządzanie w łańcuchu dostaw

Konsensus dotyczy nie tylko stanu księgi głównej, ale sam protokół może być ulepszany poprzez zarządzanie blockchainem, ponieważ niezależni deweloperzy mogą proponować zmiany. Dzięki tym zmianom społeczność inwestorów XTZ będzie mogła głosować. Zapewnia to stabilny rozwój platformy.

Inteligentne kontrakty Tezos

Inteligentne kontrakty to samowykonujące się kontrakty wprowadzone po raz pierwszy w 1993 roku przez naukowca Nicka Szabo i zyskujące popularność dzięki Ethereum. Dzięki tym umowom można zawierać umowy między wieloma stronami bez konieczności negocjowania ich przez stronę trzecią, np. potwierdzenia przez rząd. Użytkownicy platformy Tezos mają możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów, a więc zdecentralizowanych aplikacji, które są przechowywane i wykonywane na Blockchainie. Dzięki formalnemu przeglądowi zwiększa się bezpieczeństwo. Inteligentne kontrakty Tezos są napisane w języku programowania Michelson. Dodatkowe korzyści z tego rozwiązania to:

  • Zbiór narzędzi do tworzenia aplikacji rozproszonych
  • Łatwy do przeanalizowania kod inteligentnego kontraktu
  • Nie są wymagane żadne kompilatory

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju Tezos Blockchain, przydatne informacje znajdziesz w dokumentacji dla programistów Tezos.

Czym jest “baking” w Tezos?

Proces tworzenia nowych tokenów XTZ w Tezos nie jest “wydobywaniem”, lecz “wypiekaniem”. Aby zostać “Piekarzem”, musisz mieć co najmniej 8000 XTZ. Co 4096 bloków, co odpowiada około 3 dniom, dla każdego bloku losowo wybierani są piekarze. Wynagrodzenie za “upieczony” blok wynosi 16 XTZ. Ponadto do weryfikacji bloku wymagane są 32 potwierdzenia od innych losowo wybranych uczestników sieci. Uczestnicy ci otrzymują 2 XTZ na blok. “Baking” w Tezos to uogólniona koncepcja uczestnictwa w tworzeniu bloków w blockchainie przy użyciu algorytmu konsensusu Proof-of-Stake. Każdy, kto posiada monety Tezos, może tworzyć, podpisywać i zatwierdzać bloki, aby otrzymywać nagrody proporcjonalne do swojego udziału. Aby zostać piekarzem, wystarczy uruchomić własny węzeł oprogramowania do pieczenia i utrzymywać go w trybie online oraz aktualizować. Ponadto, aby wziąć udział w zarabianiu, musisz mieć co najmniej 8000ꜩ (XTZ). Uwaga: minimalna kwota wymagana do zakwalifikowania się do zarabiania może ulec zmianie w miarę wprowadzania nowych protokołów w przyszłości.

Jaka jest delegacja (z rocznym sprawozdaniem)?

Delegowanie to przekazanie uprawnień do pieczenia innej osobie (piekarzowi). Ten mechanizm w Tezos pozwala użytkownikom uczestniczyć w “wypiekach” i otrzymywać nagrody w XTZ bez zarządzania własnym węzłem. W operacji delegowania należy wybrać delegata (piekarza) i podać jego adres.

Aplikacja Tezos

Możliwości wykorzystania platformy takiej jak Tezos są liczne i rozciągają się na wiele różnych dziedzin zastosowań. Już dostępne dApps Tezos obejmują zdecentralizowane centrum handlu ubezpieczeniami, a nawet aplikację, która tłumaczy dokumenty prawne na inteligentny kontrakt: Aplikacje Tezos Jednym z głównych obszarów zastosowań blockchain w ogóle jest zdecentralizowane finansowanie. Dzięki inteligentnym kontraktom teoretycznie możliwe jest przeprowadzanie wszelkiego rodzaju transakcji finansowych, np. rozliczanie kredytów i usług powierniczych w celu kupna/sprzedaży nieruchomości.

Historia Tezos

Historia Tezos rozpoczęła się w 2014 r., kiedy to w sierpniu opublikowano pierwszy dokument dotyczący pozycjonowania, a we wrześniu 2014 r. pierwszą białą księgę. Po tym, jak Arthur i Kathleen Breitman zwerbowali grupę ambitnych programistów, w bardzo krótkim czasie powstał działający prototyp sieci. Latem 2015 roku Arthur i Kathleen wspólnie założyli firmę Dynamic Ledger Solutions, której głównym celem był dalszy rozwój Tezos . Sieć w wersji beta została udostępniona w czerwcu 2018 r., z gotowym już wcześniej szkieletem, a kod źródłowy został udostępniony jako otwarte źródło we wrześniu 2016 r. na Github.

Ze względu na postępującą sytuację prawną w Szwajcarii, Fundacja Tezos została założona w kwietniu 2017 r., na krótko przed ICO. Fundacja Tezos posiada dużą pozycję (10% całej oferty) w XTZ. W sumie w ICO Tezos zebrano 361 122 Ether i 65 073 Bitcoinów, co stanowi jedną z największych ICO wszechczasów. Arthur jest dyrektorem ds. technologii w Dynamic Ledger Solutions i kieruje zespołem ds. rozwoju Tezos. Jego wykształcenie obejmuje matematykę, informatykę i ekonomię. Ukończył matematykę stosowaną/informatykę na Politechnice Francuskiej oraz studia magisterskie z matematyki na Uniwersytecie Nowojorskim.

Przed założeniem Tezos pracował do 2016 r. w dużym banku Goldman Sachs oraz jako wiceprezes w Morgan Stanley. Od 2014 r. prowadzi intensywne prace nad kryptowalutami i platformami blockchain, w szczególności nad słabymi punktami Bitcoina i Ethereum. Kathleen jest dyrektorem generalnym Dynamic Ledger Solutions, posiada dyplom IHA (Immaculate Heart Academy), uczęszczała na Uniwersytet Cornell i ukończyła studia w 2012 r. Następnie zajmowała różne stanowiska w takich firmach, jak Bridgewater Associates i Accenture. Oprócz Dynamic Ledger Solutions, zajmuje się ona również Fundacją Tezos, której zadaniem jest dalszy rozwój platformy. Za sterami stoją doświadczeni specjaliści z różnych dziedzin. Prezesem Fundacji Tezos jest Ryan Jesperson, wcześniej dyrektor operacyjny w firmie Divvy, działającej w branży fintech. Posiada tytuł licencjata Brigham Young University oraz tytuł MBA Duke University’s Fuqua School of Business.

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.