Kurs Monero na żywo – Aktualne cena i wykresy XMR w PLN

Monero
780.25
4.28%

Kurs Monero na żywo to $180,24, a 24-godzinny wolumen obrotu to $147.197.780. Kurs wymiany Monero na USD aktualizujemy w czasie rzeczywistym.

Kurs Monero zmienił się o 4.28% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Aktualna pozycja w kapitalizacji rynku kryptowalut to #26, a kapitalizacja rynkowa w czasie rzeczywistym to $3.266.054.114. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kupić Monero po aktualnym kursie, najlepszymi platformami kryptowalutowymi do handlu Monero są obecnie Binance, Libertex i Bybit. Inne można znaleźć na naszej stronie poświęconej giełdom kryptowalut.

Monero to kryptowaluta, która skupia się na prywatności i bezpieczeństwie. Jest to waluta zdecentralizowana i nie jest kontrolowana przez żaden rząd ani instytucję finansową. Transakcje są całkowicie anonimowe, co sprawia, że jest to popularny wybór dla osób, które chcą zachować swoje finanse w tajemnicy.

Czym jest XMR (Monero)?


XMR jest jedną z najbardziej znanych i jednocześnie jedną z największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Moneta została pierwotnie nazwana “Bit Monero” po jej wydaniu w 2014 r., ale nie spotkała się ona z aprobatą społeczności, dlatego też “Bit” został po prostu usunięty. Nazwa “Monero” pochodzi z języka esperanto i oznacza coś w rodzaju “waluty”/”monety”, a zatem nie jest neologizmem, jak wiele osób początkowo zakładało. Największą unikalną zaletą XMR jest fakt, że za pomocą tej kryptowaluty można dokonywać całkowicie anonimowych transakcji. Wysoka cena w styczniu 2018 r. wynosi nieco poniżej 500 USD; gwałtowny spadek ceny jest spowodowany ogólnymi warunkami rynkowymi. Szczegółowe informacje na temat technologii Monero można znaleźć w dalszej części artykułu.

Czym jest technologia Monero?


Monero XMR Logo
Zdecentralizowany. Jednym z problemów związanych z Bitcoinem jest to, że historie transakcji są widoczne, a zatem istnieją “brudne” Bitcoiny, w przypadku których udowodniono, że były przedmiotem nielegalnych transakcji. Historia ta nie jest jasna w przypadku XMR, dlatego też nie istnieje “brudny” XMR.

Bezpieczeństwo: Dzięki wykorzystaniu sieci P2P, szyfrowaniu portfela oraz transakcji, XMR jest jedną z najbezpieczniejszych kryptowalut.

Anonimowy: Nikt nie może udowodnić transakcji XMR ani wykazać za pomocą analizy blockchain, że ktokolwiek posiada XMR i/lub ile. Z tego powodu w przypadku Monero nie istnieje “bogata lista”, która jest zazwyczaj powszechnie dostępna w przypadku innych kryptowalut.

Bloki – odstępy czasowe i stopień trudności

Blok na łańcuchu bloków Monero ma interwał dwóch minut. Zostało to zmienione wiosną 2016 r., do tej pory odstęp czasu wynosił tylko jedną minutę; dla porównania Bitcoin potrzebuje dziesięciu minut. Kolejną różnicą w stosunku do Bitcoina jest to, że poziom trudności wydobycia zmienia się w sposób ciągły, w przeciwieństwie do Bitcoina, gdzie zmiany następują w odstępach dwutygodniowych.

Emisje i inflacja

Premie za wydobycie spadają w sposób ciągły po każdym bloku, a nie stopniowo, o połowę co cztery lata, jak ma to miejsce na przykład w przypadku Bitcoina. Do lata 2022 r. Monero prawdopodobnie osiągnie poziom “tail emissions”, który będzie obliczany na 0,6 XMR / 2-minutowy blok. W 2040 r. będzie więcej monet XMR niż bitcoinów (21 mln), w 2130 r. 35 mln, a w 2300 r. 62 mln Monero. Nie ma górnej granicy.

Konsensus

Podobnie jak w przypadku wszystkich kryptowalut PoW (proof of work), sieć Monero wymaga również górników, aby byli w stanie odpowiednio kontynuować zatwierdzanie transakcji na blockchainie. W przeciwieństwie do innych monet, ta nie wykorzystuje algorytmu SHA (tj. bezpiecznego algorytmu haszującego), lecz algorytm haszujący o nazwie “CryptoNight”, należący do protokołu “CryptoNote”. Zapewnia ona wykorzystanie zapasów pamięci, dzięki czemu XMR jest kryptowalutą, którą można wydobywać na przykład na standardowych komputerach stacjonarnych.

Skalowalność

Skalowalność w kontekście kryptowalut opisuje związek między zdolnością do wzrostu a odpowiadającym jej popytem. W przeciwieństwie do Bitcoina, Monero (XMR) nie ma stałego rozmiaru bloku. Specjalny system nagród zapobiega spamowaniu; jeśli wielkość bloku przekracza średnią z ostatnich stu bloków, premia dla górników wydobywających ten blok jest obniżana.

XMR jako środek płatniczy?

Głównym problemem wielu kryptowalut jest brak użyteczności. Na co komu kolejna nowa metoda płatności, jeśli nie można jej nigdzie użyć? Od dawna jest to problem z XMR. Sytuacja ta jednak coraz bardziej się zmienia w miarę adaptacji kryptowalut, a z czasem pojawiają się nowi dostawcy usług płatniczych i sprzedawcy detaliczni (internetowi), którzy obecnie oferują XMR jako środek płatności za swoje usługi i produkty. Pełna lista wszystkich punktów kontaktowych znajduje się tutaj: https://www.getmonero.org/community/merchants/ Monero jako metoda płatności Monero zyskało w tym kontekście większą uwagę dzięki projektowi “Coral Reef”, inicjatywie “fluffypony” (Riccardo Spagni, założyciel XMR), w ramach której 50 sklepów internetowych znanych artystów muzycznych akceptuje XMR jako metodę płatności. W 2019 r. pojawiła się informacja, że za pomocą XMR można teraz płacić w sklepach za towary z popularnej gry komputerowej “FortNite”.

Inne możliwości wykorzystania XMR

Jeśli kupujesz Monero, powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że prywatne i anonimowe kryptowaluty, takie jak XMR, są wykorzystywane wyłącznie przez przestępców. Takie nowinki techniczne nie są nieciekawe dla ludzi z podziemia. Odsetek nielegalnego użycia jest jednak nadal niewielki i nie wyższy niż w przypadku tradycyjnych walut fiat.

Bezpieczeństwo osobiste: Osoby, które posiadają majątek w kryptowalutach, mogą używać walut takich jak XMR, aby chronić wartość tego majątku przed ciekawością osób trzecich (osób prywatnych, firm oraz oficjalnych organów/organizacji rządowych).

Swoboda użytkowania: Dysydenci polityczni, dziennikarze, osoby krytyczne wobec rządu – wszyscy oni mogą kupować kryptowaluty takie jak XMR i używać ich do wysyłania/odbierania “pieniędzy” bez obawy przed represjami ze strony rządu.

Na czym polega technologia XMR?

Teraz, gdy powyżej przedstawiono, jak kupić Monero, zajmijmy się technologią kryjącą się za tym projektem kryptowalutowym. Podstawą technologii Monero jest protokół CryptoNote i związany z nim algorytm haszujący Cryptonight. Cryptonote ma na celu poprawę aspektu prywatności w kryptowalutach. Jeśli przeniesiesz np. monety do łańcucha blokowego Bitcoin, transakcja ta jest publicznie widoczna dla wszystkich. Płatności zawsze można prześledzić wstecz do portfela, dzięki czemu możliwy jest pełny przepływ płatności, tj. wiele transakcji w dowolnym okresie czasu. Kryptowaluta również korzysta z księgi publicznej, ale nie jest jasne, z którego portfela dokonano transakcji. Można wykryć tylko całkowitą liczbę monet. CryptoNote Protokoll Logo Protokół CryptoNote został opracowany w 2012 r. i był jednym z pierwszych protokołów blockchain koncentrujących się na temacie “prywatności”. Pierwsza biała księga na ten temat została opublikowana przez “Nicolasa Van Saberhagena”, ale to tylko pseudonim. Podobnie jak w przypadku Satoshi, nikt nie wie, kto za tym stoi.

Technologia Monero w szczegółach

Aby zrozumieć główne aspekty technologii leżącej u podstaw XMR, poniżej przedstawiamy przykładową transakcję, uwzględniającą wszystkie ważne aspekty bezpieczeństwa:

  1. Adresy ukryte są tworzone automatycznie przy każdej transakcji. Ten “klucz jednorazowy” identyfikuje odbiorcę transakcji. Osoby postronne nie mogą jednak korzystać z tego klucza. Publiczny klucz wysyłania i klucz przeglądania składają się z 95 znaków portfela Monero. Po dokonaniu transakcji dodawane są losowe dane, które tworzą nowy klucz, który z kolei może być wykorzystany do emisji XMR. Klucz prywatny w portfelu zapewnia, że wysłane monety dotrą do właściwego portfela i będą mogły zostać wyemitowane. Oznacza to, że klucze prywatne nigdy nie są widoczne w blockchainie, odbiorca chroni swoją prywatność, a transakcję mogą prześledzić tylko inne osoby, które mają klucz prywatny do wglądu.
  2. Podpisy pierścieniowe składają się z różnych elementów, z których każdy ma taką samą wartość, przy czym tylko jedna część stanowi ważny podpis osoby, która wysłała XMR. Wszystkie pozostałe są losowo pobierane ze starszych transakcji w blockchainie. Nie ma możliwości sprawdzenia, który podpis pochodzi od nadawcy.
  3. Pierścieniowe CT (CT = Transakcja Poufna) sprawiają, że w blockchainie nie ma informacji o tym, ile XMR zostało wysłanych w danej transakcji; suma wejść zawsze pokrywa się z sumą wyjść. Jeśli masz wejście 8 XMR i chcesz wysłać 6 XMR, pełne wejście jest dzielone na dwa wyjścia (1. wyjście transakcji 6 XMR; 2. wyjście zmiany 2 XMR). Dowód zakresu zapewnia, że suma transakcji przekracza zero.
  4. “Kovri” jest wewnętrznym opracowaniem zespołu programistów Monero. Ponieważ rozwiązania TOR i VPN mają wady bezpieczeństwa, postanowili oni stworzyć własne rozwiązanie. W przeciwnym razie adresy IP użytkowników sieci byłyby publicznie widoczne – co stanowi poważny problem w przypadku kryptowaluty, która została zaprojektowana z myślą o anonimowości użytkowników. Kovri oferuje anonimowy dostęp i działa w oparciu o sieć I2P.  Adresy IP użytkowników są ukryte, a dane niedostępne dla osób trzecich. Każdy węzeł w sieci dodaje nową “warstwę ochrony”. Te warstwy zabezpieczeń można usunąć jednym kliknięciem prawym przyciskiem myszy.

Jak mogę zachować swoją inwestycję w XMR?


Monero Wallet Screenshot Podobnie jak w przypadku wszystkich innych kryptowalut, nigdy nie należy pozostawiać swoich monet na platformie transakcyjnej. Ostatnie wydarzenia, takie jak włamanie na stronę cryptopia.co.nz czy tragiczny przypadek giełdy QuadrigaCX (dyrektor zarządzający zmarł niespodziewanie i nikt inny nie ma dostępu do zimnych portfeli) pokazują, że takie rozwiązanie stwarza po prostu zbyt duże ryzyko całkowitej utraty środków. Jeśli zdecydowałeś, że kupno kontraktów CFD na Monero jest najlepszym rozwiązaniem, możesz pominąć tę część. Broker dba o bezpieczeństwo Twoich inwestycji zgodnie z przepisami i zasadami rządowymi. Jeśli jednak jesteś zdania, że kupno Monero i przechowywanie go indywidualnie wiąże się z zainwestowaniem czasu na zdobycie niezbędnej wiedzy, zobacz, jak bezpiecznie przechowywać swoje monety:

  1. Zawsze korzystaj z najnowszej wersji portfela internetowego. Rekomendację dla portfela internetowego Monero można zawsze znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: https://ww.getmonero.org/downloads/#mobilelight
  2. Ostrzeżenie: jeśli korzystasz z MyMonero, otrzymasz klucz składający się z 13 słów. Dotyczy to jednak tylko MyMonero, a nie innych portfeli. Ten portfel jest odpowiedni do codziennego użytku, tj. do płacenia małymi kwotami za mniejsze transakcje.
  3. Korzystaj z portfela offline. Oprócz portfela online, można również korzystać z portfela offline. W tym celu wykorzystuje się “Monero Offline Wallet Generator”, który tworzy dla Ciebie papierowy portfel, tj. 25-słowny mnemoniczny seed, który zawiera wszystkie trzy ważne klucze. W przeciwieństwie do klucza MyMonero (portfel online), możesz go użyć do przywrócenia Monero do dowolnego portfela XMR.
  4. Zachowaj swój klucz prywatny. Niezależnie od tego, czy jest to portfel internetowy, czy też nie – nic nie jest ważniejsze od tego, aby Twoje klucze były bezpieczne i niedostępne dla innych. Każdy, kto posiada Twój klucz może uzyskać dostęp do Twojego portfela i wysłać Twoje XMR do innego portfela. Zalecamy zakup portfela sprzętowego dla większych kwot inwestycji. Z pomocą tej pamięci USB nikt nie będzie miał dostępu do Twoich monet.

Podsumowanie – czy Monero jest warte inwestycji?

XMR (Monero) to jedna z niewielu kryptowalut, która zdaniem ekspertów jest użyteczna dla ogółu społeczeństwa i ma przyszłość jako rzeczywista, cyfrowa forma płatności. Monero wykorzystuje transakcje poufne, co oznacza, że kwoty wysyłane i otrzymywane są ukryte. Utrudnia to osobom trzecim śledzenie transakcji Monero. Ponadto w Monero wprowadzono szereg funkcji, które zwiększają jego odporność na ataki. Zespół Monero jest wykwalifikowany, ma bogate doświadczenie i prawdopodobnie będzie nadal pracował nad tym, aby Monero było jeszcze bezpieczniejsze. Kolejnym powodem, dla którego warto zainwestować w Monero, jest silny nacisk na prywatność i bezpieczeństwo. Monero wykorzystuje transakcje poufne, co oznacza, że kwoty wysyłane i otrzymywane są ukryte. Utrudnia to osobom trzecim śledzenie transakcji Monero. Ponadto w Monero wprowadzono szereg funkcji, które zwiększają jego odporność na ataki. Nadal istnieją wyzwania związane ze skalowalnością i adaptacją. My w kryptoivnest.pl jesteśmy optymistami, że doświadczony zespół Monero postara się rozwiązać te wyzwania tak, aby Monero nadal było jedną z najlepszych kryptowalut na rynku.

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.