Bitcoin i kryptowaluty: 10 najlepszych książek

Przedstawiamy najlepsze książki o kryptowalutach, które zaspokoją Twój głód wiedzy i entuzjazm. Wszystkie książki zostały już przez nas przeczytane i znalazły się w niezależnym rankingu 10 najlepszych książek o bitcoinie i kryptowalutach. Ze względu na międzynarodowy charakter branży kryptowalutowej, większość książek jest dostępna tylko w języku angielskim. Dla nas jednak najważniejsza była jakość, a nie język.

1. “The Internet of Money” – część I – jedna z najbardziej fascynujących książek o bitcoinie

Autor: Andreas AntonopoulosThe Internet of Money książka o bitcoinie Część I “The Internet of Money” to obowiązkowa lektura na temat kryptowalut, a konkretnie bitcoina. Światowej sławy grecko-kanadyjski autor Andreas Antonopoulos wyjaśnia nie jak działa bitcoin, ale dlaczego. Andreas, który jest również ekspertem ds. bezpieczeństwa informacji i głównym mówcą na konferencjach, w serii krótkich opowiadań wyjaśnia, jak rozwinęła się technologia związana z Bitcoinem.

Bitcoin nie tylko dokonał przełomu technologicznego w 2008 r., ale także zrewolucjonizował od dawna istniejące gałęzie przemysłu i umożliwił niezależność finansową wielu ludziom na całym świecie. W książce Andreas wyjaśnia, dlaczego Bitcoin jest zjawiskiem finansowym i technologicznym oraz że potencjał sieci Bitcoin wykracza poza pojęcie “waluty cyfrowej”.

Zwrócono uwagę nie tylko na szczegóły techniczne, ale także na historyczne, filozoficzne i społeczne implikacje Bitcoina. Tak jak Internet wywarł trwały wpływ na sposób, w jaki ludzie na całym świecie kontaktują się ze sobą, w sposób, którego nigdy nie moglibyśmy sobie wyobrazić, tak “The Internet of Money” zmienia sposób, w jaki patrzymy na rozwiązywanie problemów społecznych, politycznych i ekonomicznych przy użyciu zdecentralizowanej technologii. Bestseller Amazona w sektorze kryptowalut.

2. “The Bitcoin Standard”

Autor: Saifedean AmmousThe Bitcoin Standard Bitcoin książka o bitcoinieBitcoin Standard to książka autorstwa naukowca i ekonomisty zajmującego się Bitcoinami, dr. Seifedin Amus, który wykłada na Libańsko-Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie i Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jest to zaawansowana książka o kryptowalutach, która w mniejszym stopniu skupia się na bitcoinie, a raczej na ekonomii i polityce monetarnej związanej z kryptowalutami. Autor przedstawia swój tok myślenia w bardzo jasny i uporządkowany sposób i może przekonać Cię, że Bitcoin jest lepszą inwestycją niż złoto. Wyjaśnienia dotyczące bitcoina nie są jednak zbyt zwięzłe. Wiele o kryptowalutach można się dowiedzieć z tej bardzo poczytnej książki, która jest poparta wieloma ugruntowanymi podejściami ekonomicznymi.

3. “Mastering Bitcoin” – jedna z książek o kryptowalutach, które musisz przeczytać

Autor: Andreas Antonopoulos "Mastering Bitcoin" książka o bitcoinie i kryptowalutachKolejną pozycją na naszej liście jest książka Andreasa Antonopoulosa Becoming a Bitcoin Expert. Ta książka poświęcona bitcoinowi prowadzi przez pozornie skomplikowany świat bitcoina. Przekazuje bardzo szczegółową wiedzę, dzięki której można zrozumieć Bitcoin w najdrobniejszych szczegółach. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć następną aplikację, zainwestować w startup, czy po prostu jesteś ciekaw technologii, w książce znajdziesz niezbędne informacje, które pozwolą Ci zacząć działać.

Andreas przedstawia wprowadzenie do technologii, kryptografii, architektury, najnowszych osiągnięć, przypadków użycia, a także często podsumowuje całość w zapadających w pamięć historiach i analogiach. Jego argumenty są poparte grafikami i fragmentami kodu bitcoina. Książka Andreasa o bitcoinach jest jedną z najlepszych prac tego typu i prawdopodobnie pozostanie nią jeszcze przez długi czas.

4. “Digital Gold”

Autor: Nathaniel PopperDigital Gold książka o bitcoinie i kryptowalutach Książka o kryptowalutach “Digital Gold” autorstwa amerykańskiego dziennikarza Nathaniela Poppera opisuje dramatyczny wzrost popularności bitcoina i stojące za nim twarze. Od samego początku historia zdecentralizowanej sieci była realizowana z pomocą wielu osób. Można natknąć się na sławne osoby związane z kryptowalutami, takie jak Charlie Schremm, Eric Voorhees czy Gavin Andreessen, a także na historie o Mt. Gox itp.

Opisano również zdarzenia, które miały istotny wpływ na kurs wymiany. Oczywiście wyjaśniona jest również technologia związana z siecią bitcoin. “Digital Gold” to rekomendacja zakupu dla tych, którzy chcą zagłębić się nieco bardziej w historię, rozwój i technologię stojącą za Bitcoinem.

5. “Cryptoassets”

Autor: Chris Burniske & Jack Tatar
"Cryptoassets" książka o bitcoinie i kryptowalutach Książka Chrisa Burniska “Crypto Assets” poświęcona kryptowalutom zawiera szeroki przegląd wielu różnych i już uznanych kryptowalut. Chris nazywa tę książkę “crypto asset” – jest to termin techniczny, który staje się coraz bardziej popularny wśród ekspertów kryptowalutowych.

Książka zawiera mniej teoretycznych konstrukcji niż praktycznej wiedzy specjalistycznej. Wyjaśnia, jak z powodzeniem inwestować w kryptowaluty w długim okresie, na co uważać i co w ostatecznym rozrachunku decyduje o sukcesie inwestora w kryptowaluty. Jego analizy fundamentalne doskonale nadają się do zastosowania we własnych zachowaniach inwestycyjnych. Książka Chrisa jest jednoznaczną rekomendacją do zakupu dla czytelników poszukujących prostych odpowiedzi i opisów świata inwestowania w kryptowaluty.

6. “The Internet of Money” – część II

Autor: Andreas Antonopoulos
The Internet of Money Vol 2 - książka o bitcoinie i kryptowalutach Kolejnym dziełem Andreasa Antonopoulosa na naszej liście najlepiej sprzedających się książek o bitcoinie jest druga część “The Internet of Money”. Podobnie jak w pierwszej części, Andreas opowiada krótkie historie i anegdoty związane z bitcoinem, dzięki czemu zapadają one w pamięć. Jest też sekcja dodatkowa, w której znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez widzów pytania podczas wielu wydarzeń.

Oczywiście, książka ta jest bardzo specyficzna dla bitcoina. Poglądy i styl wyjaśniania Andreasa są jedyne w swoim rodzaju. Jak nikt inny przybliża właściwości sieci bitcoin w odniesieniu do kwestii społecznych, politycznych i ekonomicznych. Podobnie jak część I, część II stanowi wyraźną rekomendację do zakupu.

7. Książka Bitcoin – “Blockchain Revolution”

Autor: Don Tapscott & Alex Tapscott
książka o bitcoinie i kryptowalutach "Blockchain Revolution" W swojej książce o blockchainie bitcoin Kanadyjczyk Don Tapscott i jego syn Alex Tapscott opisują transformację społeczeństwa poprzez współpracę i włączenie wszystkich ludzi, w tym tych, którzy wcześniej nie mieli dostępu do kapitału. Głównym przesłaniem książki jest to, że ludzie powinni być na pierwszym miejscu, a technologia blockchain powinna im służyć.

Praca nie ujawnia żadnych szczegółów technologicznych dotyczących technologii blockchain, ale koncentruje się na tym, co ta technologia może oznaczać dla ludzkości. Jest to spekulacyjna i idealistyczna podróż w przyszłość, ale nie należy oczekiwać od tej książki szczegółowych informacji na temat poszczególnych kryptowalut lub technologii, na których się opierają.

8. “Blockchain Basics”

Autor: Daniel DrescherBlockchain Basics książka o bitcoinie i kryptowalutach Jak sugeruje tytuł “Blockchain Basics”, w tej książce o kryptowalutach Daniel Drescher opisuje podstawowe pojęcia związane z blockchainem w 25 krokach. Daniel zagłębia się w podstawy techniczne i wyjaśnia konieczność istnienia blockchain. Uzyskuje się również szczegółowy wgląd w sposób działania technologii, istniejące ograniczenia oraz opcje zastosowań, które wydają się rozsądne.

Autor przekazuje swoją wiedzę bez wzorów matematycznych, kodu programistycznego czy żargonu informatycznego. Książka Daniela jest przepełniona zrozumiałą wiedzą specjalistyczną i stanowi bardzo dobrą lekturę dla racjonalnego czytelnika, który chce w zwięzły sposób poznać świat blockchain.

9. “Mastering Ethereum”

Autor: Andreas Antonopoulos
Masterin Ethereum Bitcoin książki o bitcoinie “Mastering Ethereum” to czwarte arcydzieło Andreasa Antonopoulosa, które trafiło na naszą listę 10 najlepszych książek o kryptowalutach. Chociaż Andreas jest maksymalistą bitcoinowym, w tej książce poświęcił się kryptowalucie Ethereum.

Wraz z Andreasem zagłębiamy się w szczegóły techniczne kodu Ethereum, jak działają inteligentne kontrakty, czym są zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) i jak Ethereum może zautomatyzować przyszłe procesy decyzyjne. Omówiono również zainteresowanie technologią Ethereum wielomiliardowych korporacji, takich jak IBM czy NASDAQ. Książka jest odpowiednia dla odbiorców czytających w języku technicznym i polecana dla zaawansowanych entuzjastów kryptowalut.

10. “Bitcoin and cryptocurrency technologies”

Autor: Arvind Narayanan, Joseph Bonneau, Edward Felten, Andrew Miller, Steven Goldfederksiążki o bitcoinie Bitcoin and Cryptocurrency TechnologiesDziesiąta w rankingu książka “Bitcoin and cryptocurrency technologies” autorstwa Arvinda Narayanana i innych autorów daje czytelnikowi bardzo dobry i dogłębny przegląd kryptowalut. Na początku autorzy przedstawiają wprowadzenie do kryptowalut, jak powstały i co mogą obiecywać w przyszłości.

Jasny tok rozumowania jest zawsze uzupełniony o kontekst, w jaki sposób można chronić wartości i jak można je jednocześnie bezpiecznie i publicznie przekazywać na blockchain. Mamy nadzieję, że udało nam się polecić kilka książek na temat kryptowalut lub bitcoina. Zachęcamy do kliknięcia na nasze linki do serwisu Amazon, które dodaliśmy do każdej książki. W ten sposób znacząco wspierasz nas, autorów. Życzymy miłej lektury!

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.