SEC obciąża Kim Kardashian karą w wysokości 1,3 mln dolarów

Ten tydzień był dziwny dla kryptowalut, ponieważ supergwiazda telewizji reality Kim Kardashian była jedną z pierwszych celebrytów, którzy zostali ukarani przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za promowanie kryptowalut w mediach społecznościowych,

Kim Kardashian zgodziła się zapłacić 1,26 miliona dolarów grzywny Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, aby uregulować zarzuty cywilne po tym, jak gwiazda telewizyjna promowała aktywa kryptowalutowe – EthereumMax – na Instagramie.

W poście na Instagramie datowanym na 13 czerwca 2021 roku Kardashian napisała: “Czy jesteście w kryptowalucie? To nie jest doradztwo finansowe, ale dzielenie się tym, co moi przyjaciele powiedzieli mi o tokenie ethereum max!”.

Według SEC, w momencie zamieszczenia postu miała 225 milionów followersów na Instagramie.

Reklama nie wystarczy, aby spełnić przepisy SEC dotyczące inwestycji reklamowych, powiedział Gensler w wywiadzie dla CNBC w poniedziałek.

“Jeśli reklamujesz perfumy, albo reklamujesz domy wakacyjne, albo cokolwiek innego w Internecie, to są różne prawa z tym związane. Ale to są prawa dotyczące papierów wartościowych – powiedział.

Wartość netto Kardashian szacowana jest na 1,8 miliarda dolarów, jak podaje Forbes.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Kardashian o nieujawnienie faktu, że za swój post na Instagramie otrzymała 250 tys. dolarów. Oprócz zapłacenia grzywny zgodziła się na współpracę z SEC w toczącym się śledztwie.

“Ta sprawa jest przypomnieniem, że kiedy celebryci lub influencerzy popierają możliwości inwestycyjne, w tym papiery wartościowe związane z kryptowalutami, nie oznacza to, że te produkty inwestycyjne są odpowiednie dla wszystkich inwestorów” – powiedział przewodniczący SEC Gary Gensler. “Zachęcamy inwestorów do rozważenia potencjalnego ryzyka i możliwości inwestycji w świetle ich własnych celów finansowych.”

Kardashian zgodził się również nie promować żadnych projektów kryptowalutowych przez trzy lata.

“Pani Kardashian jest zadowolona, że rozwiązała tę sprawę z SEC” – powiedzieli jej prawnicy w oświadczeniu. “Kardashian od początku w pełni współpracowała z SEC i nadal jest gotowa zrobić wszystko, co może, aby pomóc SEC w tej sprawie. Chciała mieć tę sprawę za plecami, aby uniknąć przedłużającego się sporu sądowego. Porozumienie, które osiągnęła z SEC, pozwala jej to zrobić, dzięki czemu może ruszyć do przodu ze swoimi wieloma przedsięwzięciami biznesowymi.”

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd uznała, że Kardashian naruszyła przepis o zakazie reklamy zawarty w federalnym prawie papierów wartościowych. Kardashian zgodził się na nakaz, nie przyznając się ani nie zaprzeczając ustaleniom SEC.

Porozumienie obejmuje 1 mln dolarów grzywny i przepadek 250 tys. dolarów wpłaty, którą otrzymała, plus odsetki.

Gensler zatweetował, że “motywacje każdego celebryty lub influencera nie zawsze pokrywają się z twoimi”. Powiedział, że inwestująca opinia publiczna nie powinna mylić umiejętności celebrytów “z bardzo różnymi umiejętnościami potrzebnymi do oferowania odpowiednich porad inwestycyjnych.”

Marcin Woźniak

dla autora Marcin Woźniak

Marcin po raz pierwszy usłyszał o blockchainie i bitcoinie w 2018 roku i od razu się w nie wciągnął. Uwielbia wszystko, co ma związek z innowacjami technologicznymi i cyfryzacją finansów. Marcin jest podekscytowany tym, jak blockchain zmieni świat i nie może się doczekać, aby stać się jego częścią!

Leave a Comment