Jak Bitcoin jest generowany lub tworzony na blockchainie?

Chociaż bitcoin jest bardzo popularny, wiele osób nadal nie rozumie, jak działa. Jak powstaje bitcoin lub jak jest tworzony?

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, która została z powodzeniem stworzona. Po jego powstaniu wiele osób zdecydowało się używać Bitcoina do przeprowadzania transakcji ze względu na korzyści, jakie oferuje. Bitcoin ma największą liczbę użytkowników i jest uważany za walutę referencyjną dla innych kryptowalut. Ten artykuł odpowie na to pytanie i wyjaśni proces tworzenia każdego bitcoina. W tym celu należy zrozumieć, że bitcoin składa się z trzech elementów: oprogramowania, protokołu i waluty. Ta waluta nie jest prawdziwa w sensie fizycznym, nie istnieje fizycznie. Skoro już ustaliliśmy, czym są te procesy lub składniki, które pozwalają nam używać bitcoina w znanej nam formie, zobaczmy, co je tworzy.

Blockchain to fundament, na którym zbudowany jest bitcoin

System Bitcoin jest zarządzany przez zdecentralizowaną sieć komputerów lub węzłów, które są ze sobą połączone. Węzły te przetwarzają i weryfikują każdą transakcję, która ma miejsce na blockchainie. Bitcoin to zupełnie wyjątkowy, innowacyjny i odmienny rodzaj pieniądza dzięki sieci węzłów i technologii blockchain. Każdy może się do niego przyłączyć i ma on obecnie największą moc obliczeniową w działaniu.

To fundament, na którym powstał każdy istniejący dziś bitcoin. Protokół Bitcoin, zdefiniowany w dokumencie, opisuje sposób tworzenia bitcoinów. Blockchain to seria bloków, które są ze sobą połączone za pomocą procesu matematycznego. Każdy blok jest generowany przez system zwany Proof of Work (PoW). Pomysł polega na tym, że znalezienie wykonalnego rozwiązania trudnego problemu matematycznego, który pozwoli na stworzenie nowego bloku, będzie trwało tak długo, że żaden górnik nie będzie w stanie zrobić tego sam. W wyniku tego dowodu pracy wszystkie węzły sieci są zaangażowane w poszukiwanie poprawnego rozwiązania trudnego problemu matematycznego, który umożliwia wygenerowanie nowego bloku.

Proces ten, znany jako górnictwo, jest wykorzystywany do znajdowania rozwiązań problemów … Z każdym odkrytym blokiem węzły wydobywcze zarabiają nowe bitcoiny i utrzymują system oraz wspierającą go gospodarkę w ruchu. Pewnie zastanawiasz się, jakie procesy przyczyniają się do powstania jednego bitcoina. Szczegółowo zajmiemy się tym później.

Jak wygenerować jednostkę bitcoina?

bitcoin generowany

Każdy rząd ma system monetarny, który jest odpowiedzialny za drukowanie pieniędzy fiat, które mogą być użyte do pokrycia wydatków państwa. Firmy są proszone o nabywanie towarów lub usług za ich pomocą. W świecie Bitcoina i innych kryptowalut (ale nie wszystkich) tak nie jest. Jak wiesz, bitcoin jest produkowany za pomocą formuły matematycznej zwanej “cyfrowym wydobyciem”.

Bitcoin to całkowicie cyfrowa waluta, która nie istnieje w świecie fizycznym i jest zdecentralizowana, a za jej produkcję nie odpowiada żaden rząd ani organizacja. W tym przypadku bitcoin został zaprojektowany i zaprogramowany tak, by generować określoną liczbę monet co 10 minut. To właśnie użytkownicy bitcoina, którzy chcą zapewnić sobie moc obliczeniową, są odpowiedzialni za przeprowadzenie tej procedury, zwanej wydobyciem. Węzły górnicze sieci muszą zbierać transakcje dokonywane przez użytkowników i przechowywane w mempoolu, a następnie dodać funkcję blokującą, aby zweryfikować podpisy cyfrowe tych transakcji.

Następnie znajdź poprawny hash dla zadania matematycznego. Węzeł wydobywczy, który pierwszy znajdzie hash, wygeneruje nowy blok, otrzyma nagrodę, a następnie będzie mógł włączyć do swojego bloku wszystkie wcześniej zweryfikowane transakcje. Oprócz standardowej transakcji coinbase – tworzenia nowej waluty w zamian za bitcoiny – nagrodzony górnik otrzyma również prowizję od wszystkich zawartych transakcji.

Po określonej liczbie potwierdzeń nowe monety są wprowadzane do obiegu. Aby zostać górnikiem bitcoinów, trzeba mieć specjalny sprzęt i oprogramowanie do wydobywania bitcoinów. Techniki te obejmują układy ASIC, FPGA lub GPU. Dzięki temu można wykorzystać zasoby sprzętu do wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych wymaganych do rozwiązania bloku. Gdy rozwiążesz zagadkę, będziesz mógł stworzyć blok, włączyć go do blockchaina i otrzymać nagrodę w postaci nowych monet oraz opłat za cały swój wysiłek.

Ważne jest, aby pamiętać, że w tym procesie ekstrakcji używana jest funkcja skrótu SHA-256. Należy zauważyć, że istnieją dwa różne rodzaje haszowania: jeden, który przekształca dowolną ilość danych w ciąg o określonym rozmiarze, zwany haszem, oraz drugi, który tworzy ten sam wynik bez pobierania danych. Wydaje się to proste, ale w rzeczywistości zadanie to jest trudne.

Jest to liczba losowa o bardzo dużej wartości, która jest co jakiś czas dostosowywana przez algorytm, aby zwiększyć lub zmniejszyć trudność wydobycia. Celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa sieci, co oznacza uniemożliwienie innym osobom dowolnego manipulowania nią.

Jedną z głównych zalet procesu tworzenia bitcoina jest jego bezpieczeństwo. Procedura generowania zawsze przeprowadza kontrolę kryptograficzną, aby upewnić się, że nie ma w niej nic oszukańczego ani manipulacyjnego. Dodano również niezmienność blockchaina. To właśnie te cechy sprawiają, że bitcoin jest najbezpieczniejszą z dotychczasowych walut cyfrowych.

Jak powstaje bitcoin – istota

Bitcoin jest tworzony w taki sposób, że nowe waluty są produkowane w stały i z góry określony sposób. Proces wydobywczy staje się coraz bardziej konkurencyjny i lukratywny. Wraz ze wzrostem liczby górników w sieci, gdy kolejne bloki są odkrywane w określonym tempie, wzrasta trudność systemu. Co powoduje wzrost możliwości obliczeniowych i kosztów energii?

Wskaźnik hashowania waluty cyfrowej jest miarą tego, jak trudno jest znaleźć następny blok, gdy górnicy bitcoinów próbują rozwiązać skomplikowane problemy matematyczne. Algorytm wydobywczy dostosowuje się również do tego, czy w blockchainie znajduje się kolejny blok. W związku z tym, z każdym nowo wygenerowanym blokiem, współczynnik produkcji monet automatycznie maleje.

Jest to celowo zaplanowane przez Satoshi Nakamoto, który przewiduje, że będzie tylko około 21 milionów monet i że wszystkie zostaną wydobyte do 2140 roku. Obecnie górnicy bitcoinów otrzymują 6,25 bitcoinów za każdy wygenerowany blok. W maju 2024 roku nastąpi kolejne halowanie Bitcoina, kiedy to kwota ta zostanie zredukowana do 3,125 BTC w ramach procesu halowania, który odbywa się co 4 lata, aż do momentu, gdy zostanie wydobyte łącznie 21 milionów Bitcoinów.

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.

Leave a Comment