Kurs IOTA na żywo – Czym jest kryptowaluta IOT

IOTA
1.03
2.50%

Czy słyszałeś kiedyś o Internet of Things (IOT)? Rozległa sieć maszyn i czujników, które mogą komunikować się ze sobą niezależnie i bez udziału człowieka. Samochody, które automatycznie płacą za bilet parkingowy, czy lodówki, które same zamawiają sobie jedzenie, gdy kończą się zapasy. Przyglądamy się szczegółowo temu, czym jest IOTA.

Kurs IOTA na żywo w dniu dzisiejszym wynosi $0,236952, a wolumen obrotu w ciągu 24 godzin wynosi $21.707.510. Aktualizujemy cenę IOTA do USD w czasie rzeczywistym.

Kurs IOTA zmienił się o -2.50% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Aktualna pozycja kapitalizacji rynku kryptowalut to #71, a kapitalizacja rynku w czasie rzeczywistym to $657.666.199. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kupić IOTA po aktualnej cenie, najlepsze platformy kryptowalutowe do handlu IOTA to eToro, Binance i Libertex. Inne można znaleźć na naszej stronie poświęconej giełdom kryptowalutowym. Tutaj możesz śledzić aktualny kurs IOTA na żywo – aktualizowany w dowolnym momencie.

Co właściwie reprezentuje IOTA?


IOTA inteligentna maszyna Jest to jedna z wizji, która może się urzeczywistnić dzięki technologii IOTA. Jednak IOTA nadaje się nie tylko do takich futurystycznych zastosowań. Protokół ten jest również idealny do stosowania w przemyśle do śledzenia łańcuchów dostaw lub bezpiecznego przechowywania i przesyłania danych. Niektórzy giganci przemysłu już ogłosili swoje zainteresowanie protokołem IOTA. Oprócz firm Bosch i Volkswagen, wiele innych firm aktywnie pracuje nad projektami IOTA Tangle. Oczywiście IOTA może być również używana jako “prosta” kryptowaluta do transferu wartości. Jednak IOTA różni się od innych kryptowalut. Technicznie rzecz biorąc, IOTA nie jest w rzeczywistości blockchainem.

Uwikłanie IOTA

Po blockchainie pierwszej generacji (Bitcoin) i projektach Blockchain 2.0 (jak Ethereum), IOTA wkroczyła w trzecią erę technologii ledger. IOTA nie wykorzystuje już blockchaina, ale tzw. Splot jest oparty na modelu matematycznym z teorii grafów, tzw. grafie bezpośrednim, acyklicznym (DAG). IOTA-Tangle-vs-Blockchain-Illustration DAG obiecują rozwiązać niektóre tradycyjne problemy związane z blockchainem:

Zalety IOTA

  • Skalowalność (bardzo duża szybkość)
  • Pełna decentralizacja (eliminacja górników)
  • Brak kosztów transakcyjnych (możliwość dokonywania mikrotransakcji)

W szczególności darmowe transakcje stanowią ogromną innowację w świecie kryptowalut. Nawet 1 IOTA, czyli ułamek centa, może być wysyłana bez opłat transakcyjnych! Później wyjaśnimy dokładnie, w jaki sposób technologia Tangle może to umożliwić. W każdym razie należy zauważyć, że to, co zrobili twórcy IOTA, jest naprawdę imponujące!

IOTA jako środek płatniczy dla maszyn?

Jeśli wierzyć naukowcom z branży technologicznej, jedno jest pewne: Internet of things całkowicie zmieni nasze codzienne życie. Nikt jeszcze nie potrafi powiedzieć, jak bardzo ta technologia wpłynie na nasze życie, ale podejrzewa się, że nabierze ona podobnego wymiaru jak Internet 20 lat temu.

Digitize-IOTA
photo: Langhof

Jednym z przykładów jest wizja założyciela firmy Amazon, Jeffa Bezosa. Ta ostatnia firma ogłosiła niedawno, że już za kilka lat zamówienia paczek z firmy Amazon będą mogły być dostarczane za pomocą dronów. Byłoby to doskonałe zastosowanie dla waluty IOTA. Każdy dron mógłby być wyposażony w portfel IOTA, który jest uzupełniany kredytem po pomyślnym dostarczeniu przesyłki przez drona. Dzięki temu kredytowi IOTA dron będzie mógł np. doładowywać się w stacjach słonecznych w drodze powrotnej. Brzmi szalenie? My też tak uważamy! Jednak postęp technologiczny jest obecnie tak szybki, że ta wizja z pewnością może zostać zrealizowana. Dominic Schiener również poruszył ten temat w bardzo pouczającym (ale niestety tylko w języku angielskim) wykładzie na stronie TNW:

Jaguar Land Rover integruje inteligentny portfel IOTA

Aktualizacja kwiecień 2019 r

W dniu 29 kwietnia 2019 roku firma Jaguar Landrover Ltd. ogłosiła, że inteligentne portfele IOTA zostaną zintegrowane z modelami pojazdów. W przyszłości dzięki tej technologii kierowcy samochodów będą mogli zarabiać kryptowalutę IOTA w nagrodę za automatyczne udostępnianie danych. Możliwe dane to na przykład raporty o korkach, dane o ruchu drogowym lub ostrzeżenia o uszkodzeniach dróg itp. IOTA może być następnie wypłacana lub wykorzystywana do automatycznego uiszczania opłat parkingowych. Ogromny krok w kierunku adaptacji kryptowalut!

Przegląd techniczny

IOTA-Tangle W tym rozdziale przyjrzymy się bliżej technologii Tangle. Ale nie martw się, staramy się odtworzyć matematykę, która się za tym kryje, w sposób jak najbardziej prosty i zrozumiały. Jak wspomniano powyżej, “Tangle” w języku niemieckim można przetłumaczyć jako “bałagan”. Genialna sztuczka mechanizmu konsensusu IOTA polega na narzuceniu porządku na ten ogromny bałagan transakcji. W przeciwieństwie do blockchaina, w którym transakcje są organizowane w bloki, IOTA może przetwarzać transakcje asynchronicznie. Oznacza to, że każdy z bloków widocznych na rysunku reprezentuje jedną transakcję. Jednocześnie jednak oznacza to, że użytkownicy muszą stać się górnikami. Ale nie martw się, do walidacji transakcji IOTA nie jest potrzebny komputer o ogromnej mocy. IOTA opiera się na innym wariancie PoW, a mianowicie na tzw. “Network-bound PoW”. W przeciwieństwie do “CPU-bound Proof of Work”, IOTA wymaga jedynie rozwiązania małej zagadki hashowej. Jest tak mały, że mogą go wykonać nawet najmniejsze czujniki i mikrokontrolery. Jeśli użytkownik chce, aby jego transakcja została zatwierdzona przez sieć, musi wcześniej zweryfikować dwie inne transakcje. W związku z tym należy przeszukać całą historię transakcji, aby sprawdzić, czy użytkownik rzeczywiście posiada odpowiedni podpis cyfrowy (tj. własność tokena) oraz upewnić się, że tokeny te nie zostały już wysłane. Praca ta jest wykonywana przez oprogramowanie o nazwie Wallet IOTA. Phew … To było bardzo dużo informacji na raz. Najlepiej podsumować to wszystko:

Jak działa IOTA:

  • Brak bloków, każda transakcja jest obsługiwana indywidualnie
  • Użytkownicy stają się górnikami
  • Weryfikacja pracy nie jest już tak skomplikowanym procesem matematycznym w sieci
  • 2 poprzednie transakcje muszą być zweryfikowane przed każdą transakcją

No dobrze, ale jakie są korzyści z usunięcia górników? Bardzo proste: Największą zaletą jest z pewnością zminimalizowanie ogromnego zużycia energii, z którym muszą się zmagać inne sieci blockchain. Prawdopodobnie gdzieś już to czytałeś: obciążenie środowiska przez górnictwo komputerowe od lat jest jednym z największych zarzutów wobec Bitcoina i innych. Innowacyjny mechanizm konsensusu IOTA pokazuje możliwe rozwiązanie, ale ma też swoje minusy. Sieć wymaga minimalnej “przepustowości” (tzn. minimalnej ilości przetwarzanych transakcji), aby chronić sieć przed napastnikami.

Koordynator widzi Ciebie – koordynator obserwuje Ciebie

Weźmy skrajny przykład: Średnio w sieci wymagana jest tylko jedna transakcja na minutę (oczywiście, jest to więcej niż nierealne, ale jest to bardzo istotne dla wyjaśnienia) Wówczas, pomimo ograniczenia opóźnień w sieci, hakerowi łatwo byłoby zaatakować sieć i zalać ją złośliwymi transakcjami. Ale… Im więcej transakcji będzie miało miejsce, tym bezpieczniejsza i szybsza będzie sieć IOTA. IOTA-Blockchain Gdy Internet of things zostanie już stworzony z milionami podłączonych czujników, ta minimalna przepustowość z pewnością nie będzie stanowić problemu. Jednak dopóki to nie nastąpi, potrzebny jest mechanizm zastępczy.

“Ten, kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto panuje nad teraźniejszością, panuje nad przeszłością”

Cytat ten pochodzi ze znanej na całym świecie książki George’a Orwella Rok 1984. Opisuje on dość trafnie, co by się stało, gdyby napastnik przejął kontrolę nad siecią dystrybucji.

Wiedza

Jeśli atakujący kontroluje sieć w teraźniejszości, może cofnąć poprzednie transakcje, a także wpływać na przyszłe [Br] Aby temu zapobiec, Fundacja IOTA (z siedzibą w Berlinie) stworzyła tzw. koordynatora. Ostatecznie koordynator to po prostu węzeł w sieci, który dołącza transakcje do plątaniny w określonym rytmie. Transakcje te nazywane są “kamieniami milowymi” i nie przenoszą wartości pieniężnych, lecz zawierają czyste dane. Zachowywane są lokalizacje wszystkich transakcji, które były dołączone do Tangle przed zmianą koordynatora. Wyjątkiem są oczywiście złośliwe transakcje. Oznacza to, że transakcje bez prawidłowego podpisu cyfrowego lub “próby podwójnego wydania”, czyli próby dwukrotnego wysłania pieniędzy na dwa różne adresy, są wykluczane przez koordynatora. Oznacza to, że wszyscy użytkownicy sieci mogą być pewni, że transakcje potwierdzone przez koordynatora pochodzą od uczciwych użytkowników sieci.

Koordynator staje się źródłem otwartym

Aktualizacja kwiecień 2019 r

W międzyczasie oryginalny koordynator został zastąpiony przez wersję open-source – Compass IOTA. Kod IOTA Compass jest w pełni widoczny w serwisie Github i pozwala programistom na tworzenie własnych sieci testowych IOTA. W dłuższej perspektywie czasowej będą jednak kontynuowane prace nad pełną decentralizacją koordynatora, tzw. coordid.

Jak mogę zabezpieczyć swoją inwestycję w IOTA?


Podobnie jak wiele innych kryptowalut, IOTA jest wciąż bardzo nową technologią. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas przechowywania monet. IOTA u brokerów CFD pozwala inwestować w walutę IOTA bez ryzyka związanego z hakerami lub błędami w sieci. Nie trzeba zakładać portfela. Jeśli jednak zdecydujesz się na fizyczne monety IOTA, upewnij się, że zawsze przestrzegasz poniższych 5 zasad, aby zabezpieczyć swoje monety IOTA:

1. Zawsze używaj najnowszej wersji portfela

Dzięki Trinity Wallet, Fundacja IOTA dostarczyła świetne oprogramowanie, które można wykorzystać do przechowywania tokenów IOTA. Upewnij się, że zawsze używasz najnowszej wersji z oficjalnej strony IOTA.

2. Użyj portfela sprzętowego

IOTA’s Trinity Wallet może być łatwo sparowany z portfelem Ledger Nano X. Tylko dzięki portfelowi sprzętowemu możesz mieć pewność, że Twoje monety IOTA są chronione przed hakerami. Krótki przewodnik po konfiguracji portfela Ledger dla IOTA można znaleźć tutaj:

3. NIE WOLNO używać generatorów 

Nigdy nie ufaj stronom internetowym lub programom, które doradzają Ci generowanie bezpiecznych seed na IOTA! Użyj narzędzia do tworzenia haseł KeePass, zalecanego przez IOTA Foundation, albo jeszcze lepiej: Wygeneruj własne z wielkich liter (A-Z) i liczby 9, używając kostek do gry lub innej metody losowej.

4. NIGDY nie używaj adresów dwukrotnie

IOTA opiera się na tzw. podpisach jednorazowych. Oznacza to, że po opublikowaniu podpisu cyfrowego w celu potwierdzenia transakcji traci się znaczną część bezpieczeństwa tego adresu. Zazwyczaj oprogramowanie portfela IOTA automatycznie zapewnia, że nowy adres jest generowany. Może się jednak zdarzyć, że monety IOTA zostaną wysłane na ten sam adres wielokrotnie (na przykład, jeśli podasz adres do wpłat na swojej stronie internetowej). Gdy tylko dokonasz transakcji wychodzącej z tego adresu, monety, które następnie zostaną na niego przelane, nie będą już chronione!

5. Zachowaj seed dla siebie

W żadnym wypadku nie należy udostępniać nikomu swojego 81-cyfrowego numeru seed. Twój kod jest podobny do kodu PIN karty bankowej. Jeśli chcesz przekazać swój “numer konta”, są to adresy IOTA, które możesz wygenerować w oprogramowaniu portfela. Należy zapisać swoje osobiste kody na papierze i zachować je. Jeśli Twój kod zostanie utracony, nie ma szans na odzyskanie Twoich monet IOTA. W tym celu stworzyliśmy szablon, który możesz wydrukować, a następnie zapisać na nim swoje hasła. Zalecamy laminowanie papierowego portfela IOTA, aby chronić go przed wilgocią.
Tak jak 20 lat temu przetwarzanie adresów e-mail było dość kłopotliwe pod względem technicznym, tak teraz przechowywanie kryptowalut jest bardzo kłopotliwe. Jesteśmy jednak pewni, że w ciągu najbliższych 4-5 lat użytkownicy będą mieli znacznie ułatwione zadanie. Do tego czasu brokerzy CFD oferują bardzo dobrą możliwość inwestowania w kryptowaluty bez przeszkód technicznych.

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.