Fuzja Ethereum zakończyła się sukcesem, nadchodzi nowa era dla ETH

O 8:45 EDT w czwartek sieć Ethereum pomyślnie rozpoczęła przejście z proof-of-work na proof-of-stake bez żadnych trudności. Historyczne osiągnięcie, na które społeczność kryptowalutowa czekała od ponad pięciu lat.

Przejście to na zawsze zmieniło zarówno sposób tworzenia ETH, jak i sposób potwierdzania transakcji w sieci Ethereum. Do czasu fuzji ETH było generowane przez “górnictwo”, energochłonny proces, w którym użytkownicy kierują ogromne ilości mocy obliczeniowej na trudne do rozwiązania zagadki.

Długo oczekiwane wydarzenie

Chociaż Ethereum wystartowało w 2015 roku, kluczowi deweloperzy zaczęli badać, jak wdrożyć proof-of-stake rok wcześniej. I choć przejście od Proof of Work trwało wiele lat, to dotychczasowy sukces fuzji jest ideologicznym zwycięstwem Ethereum i jego zdecentralizowanej struktury.

Sieć nie ma zarządu ani dyrektora generalnego, ale raczej grupę rozproszonych programistów i inżynierów pracujących razem na całym świecie. Współpraca bez przywództwa to podstawowa zasada blockchaina, a deweloperzy Ethereum udowodnili swoją zdolność do samoorganizacji i sumiennego wykonywania bardzo skomplikowanej technicznie aktualizacji przez wiele lat. Połączenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby użytkownicy Ethereum nie musieli nic robić: ich konta byłyby aktualizowane

Vitalik Buterin

Co się zmieni w Ethereum?

Efekt będzie ogromny, głównie z powodu układania w stosy. Świadczą o tym lukratywne oferty, które główne giełdy, począwszy od Binance i eToro, oferują za tego rodzaju działalność. To może przyciągnąć wielu inwestorów instytucjonalnych do możliwości bezpośredniego inwestowania w kryptowaluty za pomocą stosunkowo bezpiecznego i płynnego produktu.

W marcu dostawca usług bukmacherskich Saked wprowadził fundusz powierniczy dla ETH, którego celem jest osiągnięcie 8% zwrotu, natomiast Binance oferuje 6% zwrotu z zakładów na ETH.

W czerwcu szwajcarski Sygnum Bank wprowadził dla swoich klientów usługi zakładów instytucjonalnych, a według niektórych plotek wygląda na to, że na rynek wchodzi również gigant z Wall Street, taki jak Goldman Sachs. Z drugiej strony, nowa aktualizacja, oprócz tego, że jest bardziej odporna i zużywa o 99,9% mniej energii niż poprzednia wersja, powinna z czasem stać się znacznie szybsza i przejść z nieco ponad 15 transakcji na sekundę do około 100 000, czyniąc blockchain szybszym od jego nowych konkurentów, takich jak Solana i Avalanche, które, co nie jest zaskakujące, znalazły się wśród aktywów, które straciły najwięcej na rynku w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Jak fuzja wpłynie na przyjęcie Ethereum?

Ethereum może zwiększyć swoją akceptowalność i użyteczność – coś, z czym bitcoin i wiele innych kryptowalut ma obecnie problemy. Niektórzy twierdzą jednak, że są też minusy.

Fuzja z pewnością zrewolucjonizuje blockchain Ethereum i być może z czasem samą branżę aktywów cyfrowych, a to oznacza, że sieć stanie się bardziej scentralizowana i być może mniej bezpieczna, ponieważ proces walidacji zostanie powierzony tym, którzy są właścicielami Etheru, a proces ten może mieć również problemy, przynajmniej na początku, ze względu na brak zachęty do wydobywania.

Nie wspominając o tym, że wielu twierdzi, iż system ten zwiększyłby prawdopodobieństwo ataków hakerskich, z pewnością trudniejszych do wdrożenia niż Proof of Work, ale także znacznie bardziej odległych i niebezpiecznych po wdrożeniu. Wreszcie, zdaniem niektórych, takich jak Brian Doherty, dyrektor ds. globalnej polityki publicznej stowarzyszenia blockchain BSV, nowa forma walidacji sieci blockchain, która wyeliminowałaby wydobycie, mogłaby stworzyć stronniczość wśród dużych posiadaczy ETH, którzy oczywiście mieliby znacznie większą moc decyzyjną niż inni użytkownicy. Zgodnie z nową metodą, aby zostać walidatorem Ethereum 2.0, ktoś musi zainwestować co najmniej 32 ETH i zgodzić się na trzymanie tych tokenów zastawionych na osobnym koncie, bez możliwości sprzedaży lub handlu w trakcie procesu walidacji.

Wniosek

Bezbłędne przeprowadzenie fuzji jest historycznym osiągnięciem technicznym, które niektórzy porównują do zmiany silnika statku rakietowego w locie. Sieć Ethereum obsługuje obecnie warte dziesiątki miliardów dolarów aktywa cyfrowe, aplikacje i zdecentralizowane systemy finansowe (DeFi), z których żaden nie wydaje się być dotknięty przejściem sieci na proof-of-stake.

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.

Leave a Comment