EOS – wszystko o kryptowalucie, cena na żywo i wykresy

EOS
4.81
1.93%

EOS działa w oparciu o model własnościowy, w którym użytkownicy są właścicielami zasobów i mogą z nich korzystać proporcjonalnie do swojego udziału, zamiast płacić za każdą transakcję.

Dzisiejszy kurs EOS na żywo to $1,10, a 24-godzinny wolumen obrotu to $229.844.164.

Aktualizujemy cenę EOS na USD w czasie rzeczywistym. Cena EOS zmieniła się o -1.93% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Aktualna pozycja na rynku kryptowalut to #45, a aktualna kapitalizacja rynkowa to $1.207.460.319. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kupić EOS po obecnym kursie, najlepsze platformy kryptowalutowe do handlu EOS to eToro i Binance.

Co to jest EOS?


Właściwości i cechy systemu EOS

Najbardziej wyjątkową cechą technologii EOS jest DPoS, czyli “Delegated Proof of Stake”, opracowany wewnętrznie przez Dana Larimera. W DPoS są wyborcy, świadkowie i delegaci. Posiadanie żetonu jest równoznaczne z oddaniem głosu. Świadkowie są wybierani za pomocą tych głosów, gdzie prawa wyborcze nie są równe. Im więcej posiadasz tokenów, tym większą wagę ma Twój głos. Następnie wybrani świadkowie mogą zatwierdzać nowe bloki. EOS Delegated PoS Governance Modell EOS nie jest jedynym projektem blockchain zajmującym się aplikacjami rozproszonymi. Jeden z najpowszechniej używanych projektów, Ethereum, prawdopodobnie stworzył tę ideę, wprowadzając “inteligentne kontrakty”. Użytkownicy w sieci Ethereum mogą zawierać transakcje, a gdy warunki transakcji zostaną spełnione, sieć automatycznie przekazuje swoje własne tokeny Ether jako zapłatę. Jest to prawdopodobnie najwcześniejsza forma dApp (można to też ująć w ten sposób, że inteligentne kontrakty tworzą dApp, wymyślając ideę oprogramowania opartego na blockchainie, które potwierdza transakcje). Jednak EOS prezentuje nowe funkcje zaprojektowane specjalnie po to, aby ułatwić programistom tworzenie aplikacji w sieciach blockchain. Najważniejsze z tych funkcji to:

Skalowalność

Aplikacje blockchain często borykają się z ograniczeniami zasobów. Jak wspomniano powyżej, architektura ta nie trafiła jeszcze na rynek masowy. Jest to problem dla technologii, której efektywność zależy od sieci i efektów sieciowych. System EOS oferuje nowe rozwiązania w zakresie skalowalności, takie jak asynchroniczny dostęp do zasobów i równoległe wykonywanie zadań. Dzięki temu wielu programistów będzie mogło korzystać z sieci jednocześnie, co pomoże przezwyciężyć bottlenecks w zasobach.

Model własności tokenów

W większości projektów blockchain użytkownicy muszą zużywać tokeny, podobnie jak monety w salonie gier. Ktoś kupuje token, a następnie wydaje go, aby uzyskać dostęp do projektu przez określony czas (jest to tzw. model transakcyjny) EOS reklamuje się jako model otwartego dostępu. To nie do końca prawda, ale jest to o wiele bliższe niż w przypadku niemal każdego innego projektu blockchain. Zamiast zużywać tokeny, sieć wymaga od Ciebie jedynie posiadania tokenów EOS. Następnie przyznaje Ci dostęp proporcjonalny do liczby posiadanych przez Ciebie tokenów. Oznacza to, że programiści mogą zapłacić raz z góry (przy zakupie tokenów) w zamian za zasadniczo stały dostęp do sieci rozwojowej EOS. – Firma Block.one wypuściła zestaw programistyczny dla systemu EOS, który jest ogólnie uważany za bardziej bogaty w funkcje niż większość konkurentów. Zestaw programistyczny to zestaw narzędzi udostępnianych programistom w celu tworzenia aplikacji i programów, dający im dostęp do tego, do czego platforma została pierwotnie zaprojektowana. Im bardziej zaawansowany zestaw programistyczny, tym większe prawdopodobieństwo, że programista będzie w stanie rozwiązywać problemy i tworzyć równie zaawansowane aplikacje.

Uwierzytelnianie

W przeciwieństwie do wielu projektów blockchain, nawet tych ukierunkowanych na rozwój aplikacji, EOS oferuje programistom możliwość tworzenia nowych kont użytkowników bezpośrednio w bazie danych blockchain. Może to pomóc w szybszym i łatwiejszym tworzeniu nowych aplikacji. Usprawnia także działanie sieci, ponieważ umożliwia wykonanie istotnego, często powtarzalnego zadania (uwierzytelnianie użytkowników) i czyni je częścią architektury systemu.

Proof-of-Stake

System EOS jest oparty na tzw. modelu proof-of-stake. Oznacza to, że sieć komputerów tworzących blockchain EOS jest zorganizowana zgodnie z liczbą tokenów posiadanych przez każdego uczestnika. Im więcej tokenów posiada dana osoba, tym większą rolę odgrywa w przechowywaniu i rozwiązywaniu danych w sieci EOS. Jest to powszechnie uważane za bardziej wydajne niż model pierwotnie opracowany dla blockchaina, zwany “proof of work”.

Inflacja

Jest prostym, ale być może najlepszym pomysłem w całej sieci EOS. Projekt ten został opracowany z myślą o inflacji. Projekt EOS będzie kontynuował wydawanie nowych tokenów w miarę rozwoju sieci i bazy użytkowników. Jeśli zostanie to zrobione prawidłowo, pozwoli to uniknąć problemu hiper wyceny Bitcoina, zamiast tego umożliwiając utrzymanie wartości tokena EOS na przyjaznym dla użytkownika poziomie cenowym.

Wyborcy (społeczność EOS)

Społeczność EOS głosuje zarówno na świadków, jak i na delegatów. Ponadto głosuje również nad propozycjami delegatów, takimi jak propozycje zmiany wielkości bloku.

Świadkowie

Liczba świadków jest ograniczona do 100 osób. Świadkowie gwarantują bezpieczeństwo sieci i mogą być wybierani w jednym głosowaniu. Wraz z rozwojem platformy i wzrostem liczby potencjalnych świadków coraz trudniej jest dokonywać nowych wyborów, co stanowi motywację dla niezbędnych świadków do wykonania zadań.

Delegaci

Delegaci są odpowiedzialni m.in. za utrzymanie sieci EOS, zarządzanie i proponowanie zmian technicznych.

Korzyści Wady
Zwiększona wydajność Ograniczona decentralizacja
Mniejsze zużycie energii niż w przypadku PoW Możliwość tworzenia / przekupywania karteli w systemie wyborczym
System wyborczy z zachętami
Brak konieczności posiadania sprzętu górniczego

Możliwości zastosowania systemu EOS

Jak wspomniano na początku, nacisk położono na różnorodność zastosowań dla szerokiego grona użytkowników. Do tej pory istnieje wiele różnych zastosowań, a ekosystem EOS jest jednym z najbardziej aktywnych obok Ethereum i Tron: Przegląd ekosystemu EOS Obecnie największym powodzeniem cieszą się aplikacje hazardowe, na czele z EOSBet. Tutaj użytkownicy mogą grać w różne gry w zdecentralizowanym kasynie (np. w kości) i używać tokenów BTC + EOS. Charakteryzuje się demonstracyjną uczciwością, niską marżą kasyna i brakiem opłat transakcyjnych. EOSBet było pierwszym kasynem sieciowym, które otrzymało licencję na gry hazardowe od Ministerstwa Sprawiedliwości Curaçao. Liczba użytkowników EOSBet i innych platform hazardowych działających w oparciu o blockchain pokazuje, że hazard ma ogromny potencjał. Poniżej przedstawiamy statystyki dla EOSBet: Statystyki zakładów EOS Inne aplikacje hazardowe, które działają na systemie EOS, to np. Hold’em Poker King, Big Game, Fast Win i Quick Win. Platforma jest ekscytująca i trzeba będzie poczekać, aż więcej użytkowników zainteresuje się aplikacjami z innych dziedzin. Pod względem różnorodności prace przygotowawcze zostały już wykonane. Oprócz zdecentralizowanych aplikacji, zespół EOS chce nawiązać współpracę z istniejącymi firmami. Tapatalk, mobilna platforma społecznościowa z około 300 milionami użytkowników, ogłosiła pod koniec lutego 2019 roku, że chciałaby wykorzystać blockchain EOS do swojego tak zwanego “Gold Point Reward System”. Użytkownicy platformy mogą otrzymywać nagrody za określone działania lub w wyniku wyświetleń stron i reklam. System ten istnieje od 2017 r., a użytkownicy mogą wymieniać te nagrody na różne wirtualne widżety. Jednak dzięki współpracy z EOS będzie można wymienić te punkty na tokeny blockchain EOS, które z kolei będzie można wymienić na Bitcoin.

Zespół EOS

EOS.IO został założony przez firmę block.one z siedzibą na Kajmanach, zajmującą się oprogramowaniem open source. Dyrektorem zarządzającym i współzałożycielem firmy jest Brendan Bloomer, który wcześniej działał w branży startupowej, m.in. założył firmę Accounts.net. Platforma przynosi zyski w wysokości ponad 1 mln USD miesięcznie. Dan Larimer jest dyrektorem technicznym (STO) i współzałożycielem firmy. Można go określić jako szefa EOS, który wcześniej stworzył zdecentralizowaną giełdę “Bitshares” (2014) i platformę społecznościową steemit (2016). Dyrektorem operacyjnym Block.one jest Rob Jesudason, który wcześniej pracował w Commonwealth Bank of Australia jako dyrektor finansowy (CFO) oraz w Credit Suisse jako szef działu globalnych rynków wschodzących. Do jego obowiązków należy rozwój ekosystemu EOS. Radcą prawnym firmy Block.one jest Lee A. Schneider, który zajmuje się wszystkimi sprawami prawnymi i dotyczącymi zgodności z przepisami. Wcześniej pracował w firmie Mc Dermott Will & Emery.

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.