Chainlink – wszystko o kryptowalucie, ceny i wykresy

Chainlink
31.61
0.96%

Chainlink (LINK) to kryptowaluta, która ma na celu wykorzystanie globalnej sieci komputerów do dostarczania zaufanych danych ze świata rzeczywistego do inteligentnych kontraktów działających na blockchainie.

Cena LINK na żywo w dniu dzisiejszym wynosi $7,30, a wolumen obrotu w ciągu 24 godzin wynosi $368.782.450. Cena Chainlink w USD jest aktualizowana w czasie rzeczywistym.

Cena LINK zmieniła się o 0.96% w ciągu ostatnich 24 godzin. Aktualna pozycja w kapitalizacji rynku kryptowalut to #24, a kapitalizacja rynkowa w czasie rzeczywistym to $3.584.872.516. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kupić LINK po aktualnym kursie, najlepsze platformy kryptowalutowe do handlu z Chainlink to eToro i Binance.

Co to jest Chainlink / LINK?


Zanim przyjrzymy się właściwościom technologii Chainlink, chcielibyśmy pokrótce opisać problem, z jakim boryka się większość istniejących blockchainów. Większość ludzi słyszała już o bitcoinie. Cyfrowa waluta oparta na technologii blockchain. Jednak dla wielu osób nie jest jasne, dlaczego ta technologia ma być rewolucyjna. Po raz pierwszy w historii blockchain umożliwia prowadzenie księgowości trójpodmiotowej (“triple-entry accounting”), która jest obsługiwana przez rozproszoną sieć komputerów zdolnych do znalezienia wspólnego konsensusu w księdze głównej. Obcy sobie ludzie nie potrzebują już zaufanej strony trzeciej, aby ułatwiać i dokumentować handel między sobą, ale mogą polegać na zdecentralizowanym protokole do przeprowadzania transakcji między sobą (P2P).

Wyniki tych działań są zapisywane we wspólnej księdze, do której mają dostęp wszyscy uczestnicy. Choć był to duży postęp, problem polegał na tym, że blockchainy ograniczały się do pojedynczych funkcji – na przykład Bitcoin był używany tylko jako pieniądz P2P. Ethereum podniosło funkcjonalność blockchainów na wyższy poziom, udostępniając inteligentne kontrakty. Oznacza to, że Twój blockchain może wykonywać różne funkcje za pomocą kodu składającego się z parametrów if/then w celu tworzenia transakcji, np. gdy “x” zostanie wprowadzone, wytworzy “y” wynik.

Co stało się możliwe dzięki Ethereum i jego inteligentnym kontraktom?

Blockchain nie musi już być ograniczony do kryptowalut. Inne aktywa, takie jak aktywa fizyczne (produkty, nieruchomości itp.), dane, papiery wartościowe itp. mogą teraz pojawić się w formie cyfrowej na blockchainie Ethereum i zostać wyposażone w warunki umowne dotyczące ich transferu. Te warunki umowne mogą być uruchamiane przez dane zewnętrzne, np. zakład sportowy zależny od wyniku meczu sportowego lub płatności z tytułu obligacji zależne od bieżących stóp procentowych instytucji bankowych.

Zasadniczo ludzie mogliby zawierać różne zobowiązania umowne z osobami, których nie znają, i nadal ufać, że umowa zostanie wykonana zgodnie z planem, o ile inteligentny kontrakt będzie zawierał właściwe dane. Problem polega na tym, że inteligentne kontrakty nie są w stanie w tak niezawodny sposób uzyskać niezbędnych danych do rejestracji ani połączyć się z istniejącymi systemami zewnętrznymi. Prowadzi to do pierwszego ważnego przypadku zastosowania systemu Chainlink: łączności. W związku z powyższą funkcją jeśli “x” to “y”, pierwsze pytanie brzmi: czym jest “x”, a czym “y”? “x” reprezentuje rekordy w umowie, które zawsze będą pochodziły ze źródła danych.

Mogą to być dane sportowe, rynkowe, dotyczące wydarzeń, dane z systemowej bazy danych lub dane z dowolnego innego źródła. Dane są wprowadzane do inteligentnego kontraktu, a następnie logika inteligentnego kontraktu wysyła sygnał “y”. Znak “y” reprezentuje działanie, które zwykle przybiera formę płatności, transferu danych, przyznania lub odmowy dostępu/zezwolenia. Oznacza to, że inteligentne kontrakty mogą wykorzystywać dane zewnętrzne do interakcji ze swoją logiką, a następnie generować dane wyjściowe, które uruchamiają pewien rodzaj działania.

Chainlink: łączenie dotychczasowych systemów z blockchainem

Podczas gdy większość projektów opartych na technologii blockchain ma na celu wyeliminowanie i zastąpienie istniejących systemów, Chainlink stosuje inne podejście, łącząc stare systemy (off-chain) z nowymi systemami blockchain (on-chain). Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ większość danych potrzebnych do uruchomienia inteligentnych kontraktów znajduje się w starszych systemach. Te dotychczasowe systemy nie znikną w najbliższym czasie. Dlatego tak ważne jest, aby blockchain z nimi współpracował. Starsze systemy mogą również usprawnić wiele procesów poprzez zintegrowanie technologii księgi rozproszonej, a tym samym wykorzystanie osiągnięć technologicznych blockchain. Chainlink Blockchain Właściwość łączności ma sprawić, że inteligentne kontrakty będą mogły być stosowane w świecie rzeczywistym, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy ochrona danych użytkownika jest najważniejsza, co prowadzi nas do drugiej szczególnej właściwości Chainlink: bezpieczeństwa. Jednym z powodów dużej popularności blockchainów jest wysoki poziom bezpieczeństwa w porównaniu z konwencjonalnymi systemami baz danych. Ponieważ są one zorganizowane w sposób zdecentralizowany i działają na tysiącach komputerów jednocześnie, które zarządzają kopią księgi, nie można się do nich włamać, w przeciwieństwie do systemów scentralizowanych. Jeśli jednak pracujesz z inteligentnymi kontraktami, problem polega na tym, że obecne rozwiązania firmy Oracle nie działają w sposób zadowalający. Są to albo rozwiązania innych firm, albo wewnętrzne oracle stworzone przez jedną z zaangażowanych stron. Bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów nie jest już zapewnione, ponieważ scentralizowany oracle jest punktem ataku i można nim manipulować. Z tego właśnie powodu potrzebne są zdecentralizowane oracles. Chainlink pozwala twórcy inteligentnego kontraktu wybrać dowolną liczbę orkiestratorów (rozproszonych oracles) oraz źródeł danych (rozproszonych źródeł). Na przykład firma handlująca akcjami może zbierać dane od różnych dostawców (Reuters, Bloomberg itp.) i dalej je przetwarzać.

Więcej funkcji bezpieczeństwa w systemie Chainlink:

 • Zaufane środowisko wykonawcze (TEE): strona wnioskująca o publikację danych może wybrać węzły, które korzystają z określonego typu zaufanego sprzętu, takiego jak Intel SGX. To jeszcze bardziej zmniejsza powierzchnię ataku.
 • Zero Knowledge Proof (ZKP): ZKP można wykorzystać do sprawdzenia, czy dany węzeł dokonał transakcji bez ujawniania dodatkowych szczegółów dotyczących tej transakcji. Technologia ta jest wykorzystywana m.in. w kryptowalucie Zcash. Zasada ta została zastosowana w Chainlink podczas interakcji między węzłami i oracles.

Innym problemem związanym z technologią blockchain jest ograniczona skalowalność. Chainlink rozwiązuje ten problem poprzez wykorzystanie programów WebAssembly (WASM), które mogą być uruchamiane w TEE. W rezultacie w TEE można wykonywać wiele funkcji poza łańcuchem, które są znacznie szybsze od obliczeń wykonywanych w łańcuchu. Chainlink łączy w sobie trzy najważniejsze właściwości platform blockchain: łączność, bezpieczeństwo i skalowalność. Oznacza to, że jest to obecnie jeden z najciekawszych projektów, jeśli chodzi o łączenie świata rzeczywistego z technologią rozproszonych ksiąg rachunkowych.

Możliwe zastosowania ogniw łańcucha

Potencjalne zastosowania systemu Chainlink są różnorodne, ponieważ można wprowadzać i przetwarzać wszystkie dostępne dane. Oto kilka przykładów:

 • Dane dotyczące kursów wymiany: dokładny podział stabilnych monet na waluty fiat
 • Dane z rynku kapitałowego: ceny tokenizowanych aktywów/ papierów wartościowych.
 • Porównawcze dane: uwzględnienie stóp procentowych w inteligentnych pochodnych instrumentach finansowych
 • Certyfikacja: np. dokumenty tożsamości wydane przez rząd.
 • Dane statyczne / pseudostatyczne: wskaźniki bezpieczeństwa, kody krajów, kody walut
 • Dane meteorologiczne: obliczanie składek ubezpieczeniowych na podstawie prognoz.

Pomysł, aby móc połączyć wszystkie systemy i bazy danych na całym świecie bez większego wysiłku i kosztów, jest już całkiem atrakcyjny. Jeśli jednak wyobrazimy sobie, że systemy te mogą współdziałać ze sobą bez udziału człowieka, tylko na podstawie danych, to łatwo dojdziemy do idei czwartej rewolucji przemysłowej. Chainlink może stać się pionierem w digitalizacji wszystkich powiązanych procesów.

Partnerstwo Chainlink-Google

Partnerstwo Chainlink z Google Chainlink wywołał furorę wiosną 2019 roku, gdy “Google Cloud”, oddział wyszukiwarkowego giganta zajmujący się przetwarzaniem w chmurze, ogłosił, że pracuje nad hybrydowymi aplikacjami blockchain/chmura z Ethereum i Google Cloud. W komunikacie tym wspomniano również o ogniwie łańcucha. Dlatego Chainlink powinien tłumaczyć i weryfikować dane z Internetu. “Pokazaliśmy, w jaki sposób usługi Chainlink są wykorzystywane do dostarczania danych z publicznych rekordów kryptowalutowych BigQuery do łańcucha. Technikę tę można wykorzystać do zmniejszenia nieefektywności, a w niektórych przypadkach do dodania zupełnie nowych funkcji do inteligentnych kontraktów Ethereum, tak aby w łańcuchu pojawiły się nowe modele biznesowe. …” – Allen Day (Google) Oprócz partnerstwa z Google, są też inne:

 • Dapps Inc: Wspólnie z firmą Dapps Inc. z San Francisco, Chainlink zintegruje swój system Oracle z platformą EBC Dappsuite, z której korzysta również Salesforce.
 • Matic, GoChain & Harmony: Te trzy projekty kryptowalutowe będą również integrować Chainlink Oracle.
 • KAIKO: Kaiko jest dostawcą usług w zakresie danych dla rynku kryptowalut i będzie służyć jako źródło danych dla sieci Chainlink Oracle.

W przeciwieństwie do wielu innych platform blockchain, które również ogłaszają liczne partnerstwa, Chainlink od samego początku ma konkretne możliwości zastosowania.

Zespół Chainlink Research

Chainlink Research Team Ann Grackin – Dyrektor Generalny

Ann Grackin kieruje działem Chainlink Research i jest szczególnie odpowiedzialna za strategię łańcucha dostaw. Poprzednio była wiceprezesem ds. strategii łańcucha dostaw w AMR Research, kierowała działem sprzedaży i zarządzania produktami w Verilytics, a wcześniej była wiceprezesem wykonawczym w Avicon, firmie świadczącej usługi konsultingowe w zakresie technologii informatycznych.

Bill McBeath – główny specjalista ds. badań

Jako główny specjalista ds. badań naukowych McBeath koordynuje pracę naukową zespołu. Ma ponad 20 lat doświadczenia w badaniach nad biznesem i technologiami oraz architekturą oprogramowania. Przed założeniem firmy Chainlink Research pełnił funkcję dyrektora ds. sieci, wydajności i integracji systemów. Pozostali członkowie są również wysoko wykwalifikowani i mogą zaoferować bogate doświadczenie w różnych branżach. W dłuższej perspektywie jest to bardzo dobra podstawa dla dalszego zrównoważonego rozwoju ekosystemu Chainlink.

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.