BNB za 570 milionów zostało skradzione z Binance: “Funds are SAFU”

Giełda kryptowalutowa Binance tymczasowo zawiesiła działanie swojej sieci blockchain Binance Smart Chain (BSC) po tym, jak hakerzy porwali BNB o wartości około 570 milionów dolarów.

Późno w czwartek Binance ogłosiło, że most krzyżowy łączący się z jego łańcuchem BNB został zaatakowany, umożliwiając hakerom przeniesienie tokenów BNB poza sieć. Tak zwane mosty cross-chain to narzędzia, które umożliwiają transfer tokenów z jednego blockchaina na drugi.

Dwa miliony tokenów BNB o wartości około 570 milionów dolarów zostały przelane do nowo wygenerowanego portfela pod adresem, który Tether umieścił na czarnej liście. Czarna lista została podkreślona przez bota Tether na Twitterze, podsycając plotki o jednym z największych hacków tego roku.

 

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie pod względem wolumenu obrotu. Firma powiedziała, że współpracowała z walidatorami transakcji, aby zatrzymać tworzenie nowych bloków w BSC, zawieszając przetwarzanie wszystkich transakcji, podczas gdy zespół programistów badał naruszenie.

“Explit w mostku międzyobwodowym, BSC Token Hub, spowodował powstanie dodatkowej liczby BNB. Poprosiliśmy wszystkich walidatorów o tymczasowe zawieszenie aktywności BSC – powiedział Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, w tweecie w czwartek wieczorem.

Od tego czasu sieć BSC wznowiła działalność.

W sumie hakerzy wydrenowali z sieci 2 miliony tokenów BNB – około 570 milionów dolarów w obecnych cenach – powiedział BNB Chain w piątkowym wpisie na blogu na Binance.

Exploit był możliwy “poprzez wyrafinowane fałszowanie niskopoziomowych dowodów we współdzielonej bibliotece”, powiedział BNB Chain.

Wcześniejsze szacunki firmy określały łączną kwotę wycofaną w przedziale od 100 do 110 milionów dolarów.

Firma powiedziała, że z pomocą swoich partnerów z branży bezpieczeństwa udało jej się zamrozić środki o wartości 7 milionów dolarów.

Kurs BNB spadła w piątek rano o ponad 3 procent do 285 dolarów za monetę.

Łańcuch BSC, pierwotnie znany jako Binance Chain, został po raz pierwszy opracowany przez Binance w 2019 roku. Podobnie jak inne blockchainy, ma swój własny token o nazwie BNB, którym można handlować lub używać w grach i innych aplikacjach.

Jest to najnowsze z serii poważnych włamań, których celem są mosty poprzeczne, a przypadki niechlujnej inżynierii sprawiają, że są one głównym celem cyberprzestępców.

Według firmy analitycznej blockchain Chainalysis, od początku 2022 roku z powodu naruszeń mostów krzyżowych stracono łącznie około 1,4 mld dolarów.

Przemysł kryptowalutowy miał ciężki rok, z około 2 bilionami dolarów wartości wytartymi ze szczytu meteorycznego rajdu z lat 2020-2021. Implikacja wartego 60 mld USD blockchainowego przedsięwzięcia Terra oraz pogarszające się otoczenie makroekonomiczne miały poważny wpływ na nastroje rynkowe.

Marcin Woźniak

dla autora Marcin Woźniak

Marcin po raz pierwszy usłyszał o blockchainie i bitcoinie w 2018 roku i od razu się w nie wciągnął. Uwielbia wszystko, co ma związek z innowacjami technologicznymi i cyfryzacją finansów. Marcin jest podekscytowany tym, jak blockchain zmieni świat i nie może się doczekać, aby stać się jego częścią!

Leave a Comment