Ciekawe statystyki dotyczące kryptowalut #1 [Bitcoin w liczbach]

W świecie kryptowalut, a w szczególności Bitcoina, istnieje wiele interesujących faktów, statystyk i liczb. Wynika to z faktu, że posiada on tzw. księgę publiczną (Public Ledger), która w ogólnodostępny sposób zawiera wszystkie istotne dane dotyczące transakcji, opłaconych monet i portfeli oraz wszystkie statystyki dotyczące bitcoina. W tym artykule przyjrzymy się wybranym liczbom i przedstawimy kilka przydatnych informacji. Aby zapewnić lepszy przegląd, podzieliliśmy je na kategorie.

Podstawy Bitcoina: Tutaj znajdziesz interesujące liczby dotyczące całkowitej podaży Bitcoina, jego rozpowszechnienia na świecie oraz informacje o powiązanych z nim kluczowych postaciach z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Kurs Bitcoina: W tej kategorii poświęciliśmy się (historycznym) zmianom cen i prognozom przyszłych cen największej kryptowaluty – Bitcoin.

Kopanie Bitcoina: Bez górników Bitcoin nie mógłby funkcjonować. W tym artykule dowiesz się, jakich niesamowitych obliczeń to wymaga.

Przechowywanie Bitcoinów: Inwestorzy inwestujący w Bitcoiny wciąż są jednymi z pierwszych uczestników tej nowej klasy aktywów. Sprawdź liczby w tej kategorii, aby dowiedzieć się, jak wcześnie są one dostępne!

Statystyki dotyczące Bitcoin – informacje ogólne

~19milionów: Tyle bitcoinów jest już w obiegu, a coraz trudniej jest pojawić się reszcie. Przeliczając na poszczególne bloki, otrzymujemy liczbę 580 378. Ze względu na powtarzające się Halvings, gdzie stopień trudności wydobycia bitcoinów podwaja się, okres do wyczerpania maksymalnej kwoty ulega wydłużeniu. I tak aż do roku 2140, kiedy to wszystkie 21 milionów BTC zostanie wydobytych i znajdzie się w obiegu.

~3 mln: różne źródła statystyk bitcoinów podają, że w obiegu zginęło około 3-4 mln bitcoinów. Dotyczy to wielu przypadków, w których osoby, które wcześniej zakupiły dużą ilość bitcoinów, nie mają już do nich dostępu, ponieważ np. ich dyski twarde uległy spaleniu lub zgubiły pamięć USB. Dla tych osób jest to irytujące, ale inni inwestorzy mogą być zadowoleni. Wynika to z faktu, że mniejsza całkowita podaż jest potencjalnie korzystna dla przyszłego rozwoju cen.

850.000 BTC: tyle bitcoinów znajduje się na największej jak dotąd zhakowanej giełdzie (Mt. Gox). Do dziś wielu inwestorów wciąż czeka na zwrot choćby niewielkiej części środków. W tamtych czasach łączna wartość bitcoinów wynosiła 473 000 000 USD. Jest to kolejny dowód na to, że wybór renomowanej giełdy bitcoinów jest bardzo ważny.

232 gigabajty: tyle wynosi rozmiar łańcucha blokowego Bitcoin (stan na lato 2019 r.). Na początku 2019 r. było to “tylko” 197 GB, co dobrze świadczy o rosnącym wykorzystaniu bitcoina. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zera i jedynki zajmują tak dużo miejsca w pamięci, musisz wiedzieć, że każda transakcja jest przechowywana w łańcuchu bloków. Im więcej transakcji jest przetwarzanych, tym więcej pamięci jest potrzebne. Dlatego korzystanie z lokalnie przechowywanego portfela kryptowalutowego może trwać kilka dni, ponieważ musi on zostać zsynchronizowany z całym łańcuchem blockchain.

10.000 BTC: Dzień 22 maja 2010 r. był znany jako “Dzień Pizzy za Bitcoin”, kiedy Laszlo Haniec zapłacił 10 000 bitcoinów za dwie pizze z Papa John’s. Temat ten powstał na forum Bitcointalk i jest już legendarny. Biorąc pod uwagę, że jeden bitcoin był wtedy wart 0,01 USD, nie był to zły interes. Laszlo będzie skrycie żałował tego zakupu na zawsze.

9.783 węzły: Łączna liczba węzłów w sieci bitcoin wynosi 9 783. Trzy pierwsze miejsca zajmują Stany Zjednoczone z wynikiem 24,93%, Niemcy – 20,77% i Francja – 6,5%. Węzły te zachowują integralność sieci i przestrzegają wszystkich zasad zaimplementowanych w systemie. Do obsługi takiego kompletnego węzła potrzebny jest komputer z dyskiem twardym o pojemności około 200 GB i szybkością zapisu 100 MB/s. Ponadto potrzebne są 2 GB pamięci RAM, internet o szybkości wysyłania co najmniej 50 KB/s oraz energia elektryczna niezbędna do pracy przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.

7.500 BTC: W 2009 r. brytyjski informatyk zaczął wydobywać bitcoiny na swoim laptopie. Nawet gdy w 2013 r. chciał sprzedać laptopa, rozmontował go i zachował dysk jako zabezpieczenie na wypadek, gdyby bitcoin osiągnął w przyszłości dużą wartość. Dysk twardy wylądował jednak w koszu, gdy właściciel sprzątał w tym samym roku swoje mieszkanie. Zawierał on 7500 bitcoinów, które w 2017 r. osiągnęły wartość 150 mln dolarów. Władze odmówiły przeszukania dysku twardego na lokalnym wysypisku. Ogólnie rzecz biorąc, jest kwestią sporną, czy po takim czasie i w takich warunkach przechowywania kiedykolwiek zadziałałby ponownie. Zaoferował władzom darowiznę, jeśli pozwolą na poszukiwania, co doprowadziło do sukcesu.

4.894 bankomaty: W ostatnich latach liczba bankomatów bitcoinów na świecie znacznie wzrosła. Statystyki firmy Statista podają, że latem 2019 r. liczba ta wyniesie 4 984. Oczekuje się, że w najbliższych latach liczba ta gwałtownie wzrośnie w związku z dalszą polityką i regulacjami w różnych krajach

113 krajów: Bitcoin jest nieuregulowany w 113 krajach, co oznacza, że nie ma tam przepisów, które narzucałyby jakikolwiek rodzaj politycznego wpływu lub kontroli.

10% kobiet: Kobiety stanowią zaledwie 9,91% społeczności bitcoinów, co oznacza wzrost z zaledwie 2% w 2017 r. Oczekuje się, że ta tendencja utrzyma się w przyszłości.

4.464 węzły Lightning Network: 10 czerwca funkcjonowały 4 644 węzły LN z działającymi kanałami płatności, co oznacza już podwojenie liczby od grudnia 2018 r. Lightning Network to rozwiązanie działające na blockchainie, które może zatwierdzać transakcje w zakresie milisekund. Wielu inwestorów bitcoinów widzi w nim wielki potencjał, jeśli chodzi o przyszłe wykorzystanie bitcoinów jako środka płatniczego.

74% wydobycia dzięki energii odnawialnej: Coinshares Research Institute w swoim najnowszym raporcie dotyczącym wydobycia z 5 czerwca 2019 r. szacuje, że 74,1% całej działalności wydobywczej bitcoina będzie odbywać się przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Jest to udział wyższy niż we wszystkich innych wysoko skalowanych branżach na całym świecie.

Cena Bitcoin

1.000 000 USD: Taką cenę Bitcoina do 2020 r. szacuje John McAfee, jeden z największych zwolenników kryptowalut. Pierwotnie zapowiedział, że do 2020 r. Bitcoin będzie wart 500 000 USD. Jednak ze względu na ogromny wzrost cen w 2017 r. skorygował swoją cenę docelową w górę. Oczywiście do takich prognoz należy podchodzić z ostrożnością, choć McAfee nazywa to konserwatywną ceną docelową.

0,03 USD: Kiedy Bitcoin po raz pierwszy pojawił się na giełdzie (bitcoinmarket.com), jego cena zaczynała się od 0,03 USD. Z dzisiejszej perspektywy jest to zdumiewające, biorąc pod uwagę tempo rozwoju, jakie nastąpiło później. Jednak prawdopodobnie niewiele jest osób na świecie, które kupiły bitcoina w tamtym czasie i posiadają go do dziś.

1000%: 12 lipca 2010 r. nastąpił fenomenalny wzrost ceny o 1000%. Cena bitcoina wzrosła z 0,008 USD do 0,08 USD, co pomogło zwrócić większą uwagę na nową walutę.

Transakcje Bitcoin

500.000 BTC: Największa transakcja w bitcoinach mierzona w bitcoin cash. Miało to miejsce w kwietniu 2015 roku i było wówczas warte 100 milionów dolarów. Transakcje takie jak te, które teoretycznie mogą odbywać się ponad granicami dowolnego kraju, podkreślają jedną z największych zalet Bitcoina.

14.654 transakcje: w ciągu 24 godzin od 11 do 12 czerwca 2019 r. w sieci Bitcoin przeprowadzono ponad 14 000 transakcji. To zaledwie ułamek transakcji przeprowadzanych przez największe banki lub dostawców usług płatniczych, takich jak VISA. Jednak od początku istnienia bitcoina rozwój ten znacznie się nasilił.

0.00031 BTC: Średnia opłata transakcyjna dla 14 654 transakcji wynosi 0,00031 BTC (= 2,56 USD). Liczba ta wyraźnie pokazuje przewagę nad innymi metodami płatności, takimi jak VISA/Mastercard, Western Union i Paypal.

3.71 BTC: W przypadku ponad 14 000 transakcji średnia wielkość transakcji wyniosła 3,71 Bitcoina.

Kopanie w poszukiwaniu Bitcoina

58.219,170 TH/s: Ta liczba pokazuje szybkość hashowania całej sieci bitcoin w Terra Hash/s na dzień 10 czerwca 2019 r. Jedna TH/s jest równa trylionowi szans doświadczanych w procesie wydobywania. To niewiarygodna liczba, która nie jest uchwytna dla ludzkiego mózgu. Rozwój Hashrate wyraźnie wskazuje na wzrost zainteresowania bitcoinem.

1.800 BTC: Dziennie otwierane są średnio 144 bloki, w których znajduje się 12,5 bitcoinów na blok. Mnożąc te dwa czynniki, otrzymujemy produkt o wartości 1800 bitcoinów. Jest to przed halvingiem w 2020 r. liczby bitcoinów produkowanych każdego dnia. Jednak wraz z rosnącą mocą obliczeniową górników, w ostatnich latach często zdarzają się bloki o czasie trwania zaledwie 9,5 minuty (zamiast 10 minut), więc w większości dni liczba ta jest nieco wyższa.

Posiadanie Bitcoin

2.782.036 BTC w 100 najlepszych portfelach: nasze dotychczasowe statystyki bitcoinów pokazują, że w 100 najlepszych portfelach bitcoinów znajduje się ponad 2,7 miliona bitcoinów. Wiele z nich wykazuje stały wzrost liczebności. Są to tak zwane “wieloryby”, które przechowują bitcoiny, ponieważ spekulują na długoterminowy wzrost cen. Należy do nich portfel Satoshi Nakamoto z 980 tys. bitcoinów oraz bracia Winklevoss, którzy łącznie posiadają ponad 100 tys. bitcoinów. Aby docenić długoterminowy trend, warto obserwować te portfele.

34 Millionen+ portfele BTC: Według badania Statista jest to liczba portfeli BTC w pierwszym kwartale 2019 roku.

34% aktywnych użytkowników bitcoinów: Badanie Chainanalysis wykazało, że aktywnych użytkowników bitcoinów jest 34%.

30% Hodlerów: 30% wszystkich inwestorów w bitcoiny inwestuje długoterminowo i według Chainanalysis nie planuje sprzedaży swoich bitcoinów w ciągu najbliższych kilku lat. W liczbach bezwzględnych odpowiada to 6,4 mln osób. Oczekuje się, że w dłuższej perspektywie liczba ta wzrośnie wraz ze wzrostem cen i zmienności.

13 MILIONÓW+ klientów: Coinbase, jeden z największych i najbardziej znanych systemów transakcyjnych, ma ponad 13 milionów zarejestrowanych klientów do 2019 r. Serwis działa w 32 krajach i jest popularny wśród nowicjuszy dokonujących swoich pierwszych inwestycji w kryptowaluty.

5% amerykańskich posiadaczy bitcoinów: Badanie przeprowadzone przez Global Blockchain Council wykazało, że spośród 5 000 respondentów 60% już posiada bitcoiny, a 5% zainwestowało w nie. Oznaczałoby to, że w USA jest około 16 milionów inwestorów w bitcoiny.

16.251 tweetów: tyle tweetów z dni 11-12 czerwca zawierało wzmianki o bitcoinie. Dla porównania, w tym samym okresie Ethereum miało 4 973 takich transakcji, a Bitcoin Cash tylko 507. Rekord z 2017 r. to ponad 100 000 tweetów dziennie. Jako źródło informacji o kryptowalutach, Twitter jest punktem numer jeden.

1.048 776 użytkowników na portalu Reddit: Oprócz liczby tweetów, liczba osób subskrybujących podreddit Bitcoin jest jeszcze wyższa. Na początku czerwca 2019 r. jest już ponad milion użytkowników, którzy chcieliby być regularnie informowani o nowościach ze świata bitcoina.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tych wszystkich liczb i statystyk dowiedziałeś się więcej o Bitcoinie i będziesz chciał wykorzystać je w przyszłości jako podstawę do swoich analiz.  Jeśli już zdecydowałeś się zainwestować w Bitcoin lub inne kryptowaluty, przygotowaliśmy długi i szeroki przegląd najbardziej wiarygodnych brokerów i giełd Bitcoin, u których możesz kupić kryptowaluty. Krótko mówiąc, zwycięzcami naszego szczegółowego przeglądu okazały się eToro i Libertex.

eToro

9.5

Polska
Rejestracja »

Ostrzeżenie o ryzyku 67% rachunków inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.


libertex

9.2

Polska
Rejestracja »

Ostrzeżenie o ryzyku - 75,3% kont prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.


Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.