Portfele Bitcoin – Analiza i przegląd

Każdy z Was prawdopodobnie posiada już swój pierwszy Bitcoin lub przynajmniej słyszał o nim. Ale jak zapewnić bezpieczeństwo bitcoinom i innym kryptowalutom? Jak można chronić się przed włamaniami i kradzieżami? W poniższym artykule przedstawiamy przegląd wszystkich rozwiązań w zakresie przechowywania bitcoinów, od portfela papierowego, przez portfel biurkowy, po portfel sprzętowy.

Bitcoin to wirtualna kryptowaluta P2P oparta na technologii blockchain. Został on opracowany przez osobę (osoby) kryjącą się pod pseudonimem “Satoshi Nakamoto” i istnieje od ponad dziesięciu lat. Sieć P2P, oparta na mechanizmie PoW (proof of work), jest zdecentralizowaną federacją niezależnych komputerów z całego świata. Komputery te rozwiązują złożone algorytmy matematyczne, aby dodawać nowe bloki do łańcucha bloków i zatwierdzać transakcje w sieci. Zalety w porównaniu z konwencjonalnymi systemami monetarnymi: Transakcje są…

 • …nieodwracalne i nie można ich cofnąć.
 • …mniej lub bardziej anonimowy, ponieważ z adresami bitcoinów nie są powiązane żadne prawdziwe nazwiska.
 • …szybko i globalnie – nie ma znaczenia, w jakim kraju znajduje się odbiorca transakcji, jest ona potwierdzana w ciągu kilku minut.
 • …bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu kryptografii.

Te cechy transakcyjne, w połączeniu z faktem, że algorytm nigdy nie da Ci więcej niż 21 000 000 bitcoinów, a cała populacja świata może z nich korzystać, czynią z Bitcoina najbardziej ekscytującą inwestycję naszych czasów. Od początku 2017 r. cena znacznie wzrosła w związku z większym zainteresowaniem inwestorów (detalicznych) i osiągnęła poprzedni szczyt 20 000 USD w grudniu 2017 r. Po spadku do 3300 USD na początku 2019 r. obecnie ponownie wzrósł do poziomu $22.996,16. Bitcoin można kupić lub sprzedać na różnych giełdach i u różnych brokerów. Do najbardziej znanych należą eToro, Skilling, Plus500 (broker CFD), Binance, Bitpanda i Coinbase. Serwisy brokerskie, takie jak eToro, często oferują własny portfel, za pośrednictwem którego klienci mogą bezpośrednio zabezpieczać swoje inwestycje. W tym artykule dowiesz się, jak chronić swoją cenną inwestycję w bitcoin za pomocą portfeli, jak również jak one działają i na co zwracać uwagę.

Co to jest portfel Bitcoin?

Portfel Bitcoin to oprogramowanie, które umożliwia bezpieczne przechowywanie i ochronę bitcoinów za pomocą klucza prywatnego. Mówiąc dosłownie, Bitcoin sam w sobie nie jest przechowywany w portfelu. Przez cały czas znajduje się on w blockchainie. Klucz prywatny jest jednak przechowywany przez portfel. Tylko osoby, które posiadają klucz prywatny, mają dostęp do wysyłania i odbierania bitcoinów z portfela. Portfele Bitcoin można podzielić na cztery kategorie, zależnie od ich nośnika:

1. Portfel biurkowy

Portfele stacjonarne instaluje się na własnym komputerze i są one dostępne dla wszystkich popularnych systemów operacyjnych (Windows, Linux, macOS). Umożliwiają one utworzenie adresu bitcoin, wysyłanie/odbieranie bitcoinów i zarządzanie kluczem prywatnym. Jednym z najbardziej znanych portfeli stacjonarnych jest Electrum.

2. Mobilny portfel

Portfele mobilne mają te same funkcje co portfele stacjonarne, ale ich zdecydowaną zaletą jest to, że można z nich korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Aby wysłać Bitcoin komuś innemu w realu lub zapłacić rachunek u sprzedawcy Bitcoin, nie zawsze mamy dostęp do komputera stacjonarnego. Mobilne portfele bitcoin na smartfony oferują dodatkowe funkcje, takie jak “Touch2pay” za pomocą skanowania NFC lub kodu QR. Różne portfele mobilne są dostępne dla obu systemów – Android i iOS.

3. Portfel internetowy

Portfele internetowe to aplikacje internetowe, które umożliwiają również wysyłanie/odbieranie bitcoinów oraz zarządzanie kluczem prywatnym. Informacje te są jednak przechowywane w Internecie, dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze portfela internetowego.

4. Portfel sprzętowy

Ledger-портфейл-Nano-S
Ledger Wallet Nano S, najsłynniejszy na świecie portfel sprzętowy

Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania bitcoinów jest portfel sprzętowy. Są to specjalnie zabezpieczone urządzenia przypominające pamięć USB, które można podłączyć przez port USB do dowolnego komputera. Jako urządzenie fizyczne jest ono chronione przed większością zagrożeń. Do tej pory odnotowano zaledwie kilka przypadków, w których wirusom udało się uzyskać dostęp do portfeli sprzętowych. Najbardziej znane portfele tego typu to Trezor i Ledger. Innym specjalnym rodzajem portfela sprzętowego jest portfel papierowy. Generatory, takie jak BitAddress.org, mogą przetwarzać dane klucza publicznego i prywatnego potrzebne do uzyskania dostępu do bitcoinów i korzystania z nich, np. generować je w postaci kodu QR, który można następnie wydrukować na kartce papieru. Przestępcy nie mają dostępu do danych za pośrednictwem kanałów internetowych. Dobre ukrycie jest bardzo ważne dla właściwego, długoterminowego przechowywania.

Jak działa portfel Bitcoin?

Jak wspomniano na początku, portfel bitcoin nie zawiera bitcoinów, a jedynie odpowiednie klucze prywatne umożliwiające dostęp do nich na Blockchainie.

Co to są klucze prywatne i publiczne?

Bitcoin i inne waluty kryptograficzne wykorzystują kryptografię klucza publicznego do podpisywania transakcji. Klucz publiczny to adres, na który wysyłana jest transakcja. Jednak dostęp do nich może uzyskać tylko osoba posiadająca odpowiedni klucz prywatny. Dlatego tak ważne jest utrzymanie klucza prywatnego w tajemnicy. Sformułowanie “Bądź swoim własnym bankiem” pochodzi stąd, że jeśli posiadasz zarówno klucz publiczny, jak i prywatny w połączeniu, zawsze będziesz miał pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi (Bitcoin), bez możliwości ich podważenia.

Różne rodzaje portfeli

Na poziomie technicznym wyróżnia się dwa rodzaje portfeli.

1. Portfele HD

Najbardziej znaną metodą derywacyjną jest metoda HD, dlatego mówi się też o “portfelu HD”. Seedy są kodowane za pomocą angielskich słów, zwanych również kodami mnemotechnicznymi. Są to 12-24 słowa reprezentujące 512-bitowy klucz. Ważne jest, aby zapisać te słowa w bezpiecznym miejscu poza Internetem. W portfelu deterministycznym wszystkie klucze są wyprowadzane z klucza głównego. Wszystkie klucze wygenerowane z tych portfeli są ze sobą powiązane i można je odzyskać za pomocą źródła seedów.

2. Brak portfeli HD

W przeciwieństwie do pierwszego, portfele niedeterministyczne są generowane niezależnie od siebie przez dowolną liczbę. W związku z tym klucze nie mają ze sobą żadnego związku. Potoczna nazwa to“JBOK“, czyli po prostu “pęk kluczy”. Przykładem tej technologii jest pierwszy w historii portfel bitcoinowy, który dziś nosi nazwę “Bitcoin Core”.

Co to są adresy Bitcoin i jak się je tworzy?

Każdy, kto po raz pierwszy widzi adres bitcoina, zastanawia się: “Co to znaczy?”. Jeśli ktoś nie ma doświadczenie w tej dziedzinie, jest to również zrozumiałe: 1FsaeyODSnFke3WUYlaPThNrwFFm9plrQ. Aby uzyskać taki adres, należy najpierw uzyskać parę kluczy – prywatny i publiczny. Ponieważ adres jest niczym innym jak skróconą formą klucza publicznego zakodowaną w Base58, można go odzyskać za pomocą klucza prywatnego.

Jak przebiega transakcja?

Transakcja bitcoinowa od nadawcy do odbiorcy zawiera trzy informacje:

 1. Z jakiego aktualnego adresu nadawcy pochodzi bitcoin?
 2. Ile bitcoinów należy wysłać?
 3. Adres odbiorcy.

Jak wiadomo z poprzedniego akapitu, do podpisania transakcji potrzebna jest para kluczy – adres bitcoin (klucz publiczny) i klucz prywatny. Klucz prywatny niniejszym podpisuje powyższe trzy dane transakcji bitcoinowej dla odbiorcy. Podpis ten przesyła transakcję do sieci Bitcoin. Musi on jeszcze zostać potwierdzony przez górników, aby w końcu trafił do odbiorcy.

Dlaczego potrzebuję portfela Bitcoin?

“Jeśli klucze nie są twoje, monety nie są twoje” to popularny zwrot wśród inwestorów kryptowalutowych, który ma swoje wyjaśnienie. Jak już wiesz, aby mieć kontrolę nad swoimi bitcoinami, musisz posiadać parę kluczy składającą się z klucza publicznego i prywatnego. Kupując bitcoiny na giełdzie, pozostawiasz kontrolę nad kluczami prywatnymi giełdzie, co naraża Cię na ryzyko w przypadku nieuczciwego zamknięcia giełdy lub ataku hakerskiego. Na samym początku taka sytuacja miała miejsce w przypadku giełdy Mt. Gox, która musiała zamknąć swoje podwoje w zaskakującym posunięciu. Po kilku latach i procesach sądowych byli klienci MtGox nadal czekają na wypłatę pieniędzy. W ostatnim czasie byliśmy również świadkami ataku na Binance, największą jak dotąd giełdę kryptowalut. W przypadku Binance szkody wyniosły 7 000 bitcoinów (wartość w dniu włamania: 40 000 000 USD). Giełda dysponuje wystarczającymi zasobami, aby przywrócić równowagę po włamaniu. Jednak włamanie do jednej z największych i jednej z najbezpieczniejszych giełd kryptowalutowych na rynku uświadamia, jak ważne jest, aby być panem własnych kluczy prywatnych, jeśli inwestuje się w bitcoin na dłuższą metę. Jak wiadomo, tam, gdzie w Internecie są duże pieniądze, grupy haktywistów nie pozostają daleko w tyle. Giełdy muszą niekiedy zarządzać kryptowalutami o wartości miliardów dolarów i niekoniecznie są wyspecjalizowani w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. W ciągu ostatnich dwóch lat na całym świecie można było zaobserwować rosnący trend działań hakerów. W ciągu jednego dnia w 2018 r. skradziono aktywa kryptowalutowe o wartości 2 700 000 USD – donosi Coindesk.

Jakie portfele są zalecane?

Chcielibyśmy przedstawić Ci następujące standardowe portfele Bitcoin, abyś mógł zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Portfele sprzętowe

Sprzętowe portfele kryptowalutowe są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz zabezpieczyć dostęp do swoich bitcoinów. W porównaniu z portfelami programowymi ryzyko związane z bezpieczeństwem jest zminimalizowane, ponieważ jest to urządzenie fizyczne. W związku z tym prawdopodobieństwo ataku hakerów jest bardzo małe, ponieważ haker będzie musiał wejść w fizyczny kontakt z urządzeniem.

Trezor i Ledger

Portfele sprzętowe firm SatoshiLabs i Ledger, Trezor One i Ledger Nano S, są najpopularniejszymi produktami na rynku. Oba portfele obsługują wiele różnych walut alternatywnych. W momencie pisania tego tekstu Ledger Nano S może bezpiecznie przechowywać 57 rodzajów kryptowalut, a Trezor One 14 innych. Są tam dostępne wszystkie najważniejsze kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum, IOTA, Cardano, Litecoin, Binance Coin, Monero, EOS, Dash czy Stellar. Istnieje również wiele tokenów opartych na standardzie Ethereum ERC-20. Inne wspólne cechy to wykorzystanie uwierzytelniacza FIDO U2F, interfejs USB oraz niewielka waga – 16 g (Ledger Nano S) i 12 g (Trezor One). Trezor Model One jest pierwszym portfelem sprzętowym i jest wynalazkiem programisty Slush’a, który ponad 5 lat temu założył SatoshiLabs i nadal jest jego dyrektorem zarządzającym. Ledger Nano został stworzony we Francji i posiada własny ekran i klawiaturę. W przeciwieństwie do Trezor One, Ledger nie jest całkowicie open source, ponieważ kod firmware’u portfela Ledger nie jest publicznie dostępny. Informacje są jednak na tyle szczegółowe, że można im w pełni zaufać. Kolejną różnicą jest szyfrowanie haseł w obu portfelach sprzętowych. Służy to jako dodatkowy mechanizm zabezpieczający, oprócz listy słów (seeds). Podczas gdy hasło do Trezor One należy wprowadzić z klawiatury komputera, do którego podłączony jest portfel, w przypadku Ledger Nano S kod PIN należy wprowadzić za pomocą klawiszy na kluczu.

LEDGER NANO X
 • Wyświetlacz  - 128x64 px
 • Rozmiar - 72mm x 18.6mm x 11.75mm
 • Waga - 34gr
 • Sposób podłączenia - Bluetooth, USB
 • Zgodność  - Windows 8.1+, macOS 10.14+, Linux, iOS 13+, Android 7+
 • NFT
TREZOR MODEL T
 • Wyświetlacz - 240x240 px, kolorowy
 • Rozmiar - 64 mm x 39 mm x 10 mm
 • Waga - 22gr
 • Sposób podłączenia - USB
 • Zgodność - Windows 10+, macOS 10.11+, Linux, Android
LEDGER NANO S PLUS
 • Wyświetlacz - 128x64 px
 • Rozmiar - 62.39mm x 17.40mm x 8.24mm
 • Waga - 21gr
 • Sposób podłączenia - USB
 • Zgodność - Windows 8.1+, macOS 10.14+, Linux, Android 7+
 • NFT

Portfele stacjonarne i mobilne

Portfele programowe są szczególnie przydatne dla małych inwestorów, którzy nie chcą płacić dodatkowo za portfel sprzętowy, ale chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi inwestycjami. electrum portfel bitcoin Electrum to popularny portfel bitcoinów, który do synchronizacji łańcucha bloków wykorzystuje zdecentralizowaną sieć serwerów, więc nie potrzebuje lokalnego miejsca na dysku twardym. Klucze prywatne są zaszyfrowane i przechowywane wyłącznie na komputerze użytkownika. Przywróć dostęp do bitcoinów za pomocą frazy, którą należy zanotować podczas tworzenia portfela i zapisać. Możliwe jest również przeglądanie stanu konta adresu bitcoin w trybie “Tylko podgląd” bez podłączenia komputera do Internetu. Electrum Bitcoin Wallet jest dostępny dla systemów: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, OS X, Linux, a także dla smartfonów z systemem Android. W przypadku smartfonów z systemem operacyjnym iOS zalecane jest korzystanie z aplikacji Edge Mobile Wallet. Ten portfel zapewnia automatyczne szyfrowanie.

Fałszywe portfele

Wybierając portfel na oprogramowanie, należy zawsze upewnić się, że jego twórcy są poważni. W tym celu zaleca się przeprowadzenie dokładnego wyszukiwania w Google oraz sprawdzenie wpisów na forum, aby udowodnić, że dany programista jest godny zaufania. Oprogramowanie należy pobierać wyłącznie za pośrednictwem witryny internetowej dostawcy. W przeciwnym razie użytkownik ryzykuje pobranie oprogramowania typu backdoor, które może umożliwić atakującemu uzyskanie dostępu do bitcoinów w późniejszym czasie. Nawet portfele sprzętowe powinny być kupowane wyłącznie bezpośrednio od producenta. Oszuści już wyposażyli portfele w “wstępnie skonfigurowany” zestaw słów do wykorzystania przez kupującego. Oszuści nie mają więc żadnych przeszkód, aby uzyskać dostęp do kryptowalut.

Wniosek

Jeśli nie jesteś aktywnym traderem, powinieneś zabezpieczyć swój portfel programowy lub sprzętowy. W przeciwnym razie nie można zagwarantować pełnego bezpieczeństwa strony trzeciej – na przykład, gdy wspomniana giełda zostanie zhakowana, a zakupione już waluty zostaną utracone. W tym celu najważniejszą rzeczą jest zachowanie klucza prywatnego i listy haseł. Trzymaj swoją kryptowalutę na wątpliwych giełdach kryptowalut tak krótko, jak to możliwe. Zawsze przelewaj swoje monety do wybranego portfela. Jest w czym wybierać. Jeśli nie chcesz narażać się na stres związany z przechowywaniem kryptowalut, powinieneś zarejestrować się u renomowanego i licencjonowanego brokera, takiego jak eToro, Skilling lub Plus500 (broker CFD). Brokerzy dbają o to, aby inwestycje były prawnie zabezpieczone.

Najlepsze portfele Bitcoin:

LEDGER NANO X
 • Wyświetlacz  - 128x64 px
 • Rozmiar - 72mm x 18.6mm x 11.75mm
 • Waga - 34gr
 • Sposób podłączenia - Bluetooth, USB
 • Zgodność  - Windows 8.1+, macOS 10.14+, Linux, iOS 13+, Android 7+
 • NFT
TREZOR MODEL T
 • Wyświetlacz - 240x240 px, kolorowy
 • Rozmiar - 64 mm x 39 mm x 10 mm
 • Waga - 22gr
 • Sposób podłączenia - USB
 • Zgodność - Windows 10+, macOS 10.11+, Linux, Android
LEDGER NANO S PLUS
 • Wyświetlacz - 128x64 px
 • Rozmiar - 62.39mm x 17.40mm x 8.24mm
 • Waga - 21gr
 • Sposób podłączenia - USB
 • Zgodność - Windows 8.1+, macOS 10.14+, Linux, Android 7+
 • NFT
Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.