Bitcoin: Kopanie | Kompletny przewodnik

Bitcoin kopanie

Jeśli chodzi o nowicjuszy, wiele osób wciąż się zastanawia:

“Jak długo trwa wydobycie jednego bitcoina?”

“Czy mogę wydobywać bitcoin za pomocą telefonu?”

Kopanie bitcoinów na komputerze osobistym lub w telefonie od dawna nie jest korzystne.

Istnieją jednak sposoby, aby utrzymać się na rynku. Bitcoin mining pools, czyli kopanie przez dostawców usług wydobywczych w chmurze Bitcoin, pozwala na generowanie bitcoinów i innych kryptowalut przy użyciu ogromnej mocy obliczeniowej bez konieczności posiadania jej na własność.

Dla wielu ciekawskich wydobywanie bitcoinów to skomplikowany proces. Jeszcze mniej osób jest w stanie wyobrazić sobie coś, co nazywa się “cloud mining”. W tym artykule wyjaśnimy również, na czym polega wydobywanie bitcoinów z wykorzystaniem dostawcy mocy obliczeniowej i czym jest wydobywanie bitcoinów w chmurze (ang. cloud bitcoin mining lub cloud mining).

Abyś mógł mądrze uczestniczyć w cyfrowej gorączce złota XXI wieku, w tym kompletnym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o wydobywaniu bitcoinów. Alternatywnie, jeśli pod koniec artykułu zdecydujesz, że wydobywanie bitcoinów nie jest dla Ciebie, możesz sprawdzić opcje handlu kryptowalutami.

Brzmi interesująco?

A więc zaczynajmy od razu:

Kopanie bitcoin: Czym jest?

Zaczynamy od małego powtórzenia. Podstawy kopania bitcoinów:

Bitcoiny można przekazywać przez całą dobę za pośrednictwem sieci blockchain Bitcoin. Transakcje te są gromadzone w “bloku” i przetwarzane mniej więcej co 10 minut.

Zadaniem górnika bitcoina jest znalezienie lub “wydobycie” tego bloku. Aby to zrobić, musi zapewnić moc obliczeniową i rozwiązać złożoną zagadkę kryptograficzną (matematyczną). Górnik, który jako pierwszy rozwiąże zagadkę dla bieżącego bloku, otrzymuje nagrodę w postaci bitcoinów (BTC).

Obecnie nagroda za jeden blok wynosi 6,25 BTC.

Lepsze jest kopanie czy bezpośredni zakup?

To jest bardzo dobre i ważne pytanie!

Tutaj musisz zdecydować, czy chcesz sam “produkować” kryptowaluty poprzez kopanie, czy lepiej postawić na bezpośrednie inwestowanie w kryptowaluty.

Nie jesteś pewien? Jest to zupełnie normalne – strategia łączona jest dobrym rozwiązaniem tego problemu.

Oznaczałoby to kopanie bitcoinów, a jednocześnie bezpośrednie kupowanie i handlowanie różnymi kryptowalutami na giełdzie, takiej jak eToro lub Binance.

eToro

9.5

Polska
Rejestracja »

Ostrzeżenie o ryzyku 67% rachunków inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.


libertex

9.2

Polska
Rejestracja »

Ostrzeżenie o ryzyku - 75,3% kont prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.

Panuje powszechne błędne przekonanie, że jeśli samemu prowadzi się wydobycie, to automatycznie osiąga się większe zyski.

Należy wyjaśnić, że sukces w wydobyciu Bitcoin zależy od wielu różnych czynników.

Na przykład, jeśli w styczniu 2017 r. zainwestowałeś 1 000 euro bezpośrednio w kryptowalutę z pierwszej dziesiątki – osiągnąłeś znacznie wyższe zyski w porównaniu z inwestycją 1 000 euro na wydobycie.

Dlatego też rozsądną i dobrze zdywersyfikowaną strategią jest strategia dualna, polegająca na bezpośrednim kupowaniu kryptowalut wraz z towarzyszącym im wydobywaniem bitcoinów lub wydobywaniem innych kryptowalut (np. Ethereum, Dash, Monero, ZCash, Litecoin).

Na początek krótki film (w języku angielskim)

Spojrzenie w przeszłość – Co trzeba wiedzieć o wydobywaniu bitcoin?

6 najważniejszych pytań dotyczących wydobywania bitcoinów:

1. Ile bitcoinów zostało wydobytych?

Do tej pory wygenerowano około 19 milionów bitcoinów. Całkowita liczba bitcoinów w kodzie bitcoin jest ograniczona do 21 milionów. Zgodnie z planem, ostatni bitcoin zostanie wygenerowany w 2140 roku. Jeden bitcoin może być dzielony do 8 miejsc po przecinku. Najmniejsza jednostka, czyli 0,00000001 BTC, jest również nazywana Satoshi.

Krzywa podaży bitcoinów
Bitcoin w obiegu, asymptotyczne podejście do maksymalnej liczby 21 milionów bitcoinów

2. Kopanie bitcoin: Dlaczego warto to robić?

Bitcoiny zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dostępna była wystarczająca liczba jednostek, aby Bitcoin mógł być używany na całym świecie przez jak największą liczbę użytkowników i zastosowań.

Wydobycie zapewnia możliwość przetwarzania wielu transakcji. Są one przesuwane przez nowo utworzone bloki. Oprócz przychodów z wydobycia za znalezienie bitcoinów (6,25 BTC/blok), górnik otrzyma również wszystkie opłaty transakcyjne za wszystkie potwierdzone transakcje w bloku.

Obecnie zysk dla górników jest wyższy dzięki nagrodzie za blok (6,25 BTC) niż opłaty transakcyjne. Będzie się to stopniowo zmieniać wraz z obniżeniem wartości Bitcoina o połowę. Średnio co około 4 lata nagroda zmniejsza się o 50%.

3. Co to jest Bitcoin Halving ?

Co 4 lata nagroda za znalezienie bloku bitcoina jest zmniejszana o połowę. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2020 r., kiedy to nagroda za blok wynosiła 6,25 BTC zamiast 12,5 BTC. Do 2140 r. nagroda spadnie do zera. Wtedy można założyć, że kopalnie w końcu przestaną mieć znaczenie. Tak się nie stanie, ponieważ w tym okresie wzrosną opłaty za transakcje, co zrównoważy likwidację nagrody za pakiet.

Karta graficzna do wydobywania bitcoinów FPGA ASIC
Miliony kart graficznych, układów FPGA i ASIC wydobywają bitcoiny i inne kryptowaluty na całym świecie

4. Jaki jest właściwy blockchain bitcoin?

Gdy nowy blok bitcoina zostanie potwierdzony, zostanie on zasygnalizowany wszystkim węzłom bitcoina w sieci jako nowy, dłużej ważny blockchain. Ponieważ węzły bitcoina zazwyczaj nie ufają sobie nawzajem, wyzwaniem dla sieci jest teraz to, który blok lub który blockchain jest tym właściwym?

Prawidłowy blockchain to taki, któremu ufa większość. A większość ufa najdłuższemu blockchainowi. Najdłuższy blockchain może być utworzony tylko z ważnych bloków. Z kolei prawidłowe bloki można utworzyć tylko w wyniku intensywnego obliczeniowo wydobycia. Dlatego zawsze wygrywa ten blockchain, w który zainwestowano najwięcej mocy obliczeniowej. W praktyce jest to główny łańcuch w obecnej sieci bitcoin.

5. Co to jest Bitcoin Proof-of-Work?

Algorytm bitcoin proof-of-work (PoW) rozwiązuje problem kryptograficzny i jest wykonywany przy użyciu mocy obliczeniowej. Istnieje zatem bezpośrednia zależność między generowaniem bloków a nakładem pracy.

Moc obliczeniowa jest zasilana energią elektryczną, a ostatecznie – kapitałem inwestycyjnym. Można zatem wykluczyć, że blockchain nie może zostać zmieniony z perspektywy czasu za pomocą tzw. ataku 51%. Ponieważ każdy, kto posiada ponad 51% całkowitej mocy obliczeniowej sieci, może następnie modyfikować bloki.

Jest mało prawdopodobne, aby było to możliwe w przypadku PoW, ponieważ moc obliczeniowa byłaby zbyt duża, a retroaktywna zmiana wielu bloków byłaby zbyt kosztowna.

6. Jaka jest trudność wydobycia bitcoin metodą górniczą?

Coraz więcej osób kopie, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek znalazł następny blok. Chyba że ktoś zwiększy swoją moc obliczeniową proporcjonalnie do nowo dodanej mocy obliczeniowej pozostałych uczestników wydobycia. Jako górnik konkurujesz z innymi górnikami i ich mocą obliczeniową.

Większa moc obliczeniowa zwiększa prawdopodobieństwo rozwiązania zagadki kryptograficznej dla następnego bloku. Aby generować bloki mniej więcej co 10 minut, poziom trudności tej łamigłówki jest dostosowywany co dwa tygodnie. Wyższy poziom trudności oznacza, że trzeba poświęcić więcej mocy obliczeniowej. Rozwiązania, które nie zostały rozwiązane na obecnym poziomie trudności kodu Bitcoin, nie będą akceptowane.

Nikt nie może być pewien, czy odkopie następny blok. Ale nie musisz tego robić, ponieważ zysk jest tak duży, że możesz osiągać ogromne zyski nawet co 100 bloków.

Jaki jest najlepszy sprzęt do wydobywania bitcoinów?

Co to jest mining CPU i GPU?

Na początku bitcoiny były wydobywane za pomocą komputera (CPU). Następnie pojawiły się kopalnie z bardziej wydajnymi kartami graficznymi (GPU). Układy GPU były w stanie wygenerować około 50-100 razy więcej mocy obliczeniowej niż procesory centralne, ponieważ karty graficzne mogły wykonywać pracę równolegle. Ponadto zużycie energii przez mega hash (MHash) jest niższe niż w przypadku procesora.

Wydobywanie bitcoin za pomocą kart wideo

Do wydobywania surowców można wykorzystać każdą kartę graficzną, ale procesory graficzne firmy AMD były najlepsze i najbardziej opłacalne, nawet przed tymi od firmy nVidia.

Mapa Bitcoin Mining video
Górnictwo z kartami wideo w domu.

Co to jest FPGA Mining?

Karty graficzne ustąpiły miejsca układom FPGA (Field Programmable Gate Arrays), które są zintegrowane z technologią cyfrową. Chociaż nie nastąpił 50-100-krotny wzrost mocy obliczeniowej, jak to miało miejsce przy przejściu z CPU na GPU, wydajność energetyczna została zwiększona około 2-5 razy.

Kopanie bitcoin – Co to jest ASIC Mining?

Obecnie najbardziej dochodowi górnicy przeszli na układy ASIC (Application Specific Integrated Circuit). Jest to układ elektroniczny, który został stworzony specjalnie do wydobywania bitcoinów. Z drugiej strony, układy FPGA mogą wykonywać także dodatkowe zadania.

Liczba haszy na sekundę, jednostka mocy obliczeniowej, jest ponownie 100 razy wyższa w układach ASIC niż w układach FPGA. Układy ASIC są standardem w górnictwie i z pokolenia na pokolenie są coraz wydajniej rozwijane. Wydajność to zużycie energii na jeden hasz. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości układy ASIC zostaną zastąpione przez inne produkty związane z wydajnością.

Bitcoin kopanie ASIC Miner
ASIC Miner specjalizuje się w wydobywaniu bitcoinów.

Kupując sprzęt do bitcoinów, należy zwrócić uwagę na zużycie energii w stosunku do hashrate. Równie ważny jest średni czas życia produktu. W końcu im więcej hashrate’u masz, tym większą masz władzę. Jednak im więcej hashrate, tym wyższe koszty zasilania. Aby obliczyć opłacalność wydobycia, należy porównać koszty sprzętu, koszty energii elektrycznej i hashrate, a także aktualne ceny energii elektrycznej.

Które oprogramowanie jest odpowiednie do wydobywania bitcoin?

Masz dwie możliwości uczestniczenia w wydobywaniu bitcoinów:

 1. Prywatnie wykopać samemu
 2. Zostać członkiem mining pool

Aby rozpocząć ten proces, należy zainstalować oprogramowanie bitcoin i skonfigurować połączenie JSON-RPC. Zajmuje to dużo czasu i jest kosztowne, ponieważ trzeba posiadać pewną wiedzę techniczną.

Druga opcja, czyli dostęp do puli wydobywczej bitcoinów, jest najbardziej powszechnym i bezproblemowym sposobem wydobywania.

O tym, jak można uczestniczyć w takiej puli wydobywczej Bitcoin, można dowiedzieć się tutaj:

Co to jest Bitcoin Mining Pool?

W przypadku puli górniczej moc obliczeniowa jest centralnie zasilana przez każdego uczestnika. Nagroda za znalezienie bloku bitcoinów jest proporcjonalnie dzielona między wszystkich uczestników puli. Główną zaletą jest to, że otrzymujesz bardziej regularne i stałe wypłaty z puli górniczej w porównaniu z samodzielnym wydobyciem.

Wydobywanie bitcoinów za pomocą dostawcy mocy obliczeniowej

bitcoin kopanie mining rig

Kryptowaluty takie jak bitcoin, które opierają się na procesie proof-of-work (PoW), muszą być wydobywane. W rzeczywistości robią to tzw. górnicy, którzy dostarczają mocy obliczeniowej sieci bitcoinów lub kryptowalut, rozwiązując zagadki matematyczne. W tym celu wykorzystują specjalnie wyprodukowane komputery o wysokiej wydajności, takie jak ASICS chińskiej firmy Bitmain.

Za rozwiązanie tych zagadek i dodanie nowych bloków do blockchaina górnicy otrzymują nagrodę w wysokości 6,25 BTC. Sieć jest utrzymywana, monitorowana i legitymizowana przez górników i wszystkie węzły. Uczestnicy są rozproszeni po całym świecie. Z tego powodu Bitcoin jest również znany jako kryptowaluta “zdecentralizowana”.

“Łatwo jest zarabiać pieniądze, kopiąc” – taka jest powszechna opinia wśród osób, które słyszały o kopaniu bitcoinów. Chociaż wydobywanie bitcoinów jest z pewnością źródłem dochodu dla wielu osób, obecnie są to głównie profesjonalni górnicy. Wydobywają oni bitcoiny za pomocą dużej liczby komputerów w prawdziwych “farmach”.

Głównym czynnikiem decydującym o dobrych zyskach są niższe koszty energii elektrycznej lub dostęp do energii odnawialnej w różnych miejscach na świecie. Dla zwykłego konsumenta górnictwo nie jest już interesującą formą inwestycji, zwłaszcza w Polsce, ze względu na nieopłacalność kosztów energii elektrycznej.

Nawet przy niższych kosztach energii elektrycznej wydobywanie bitcoina i innych kryptowalut nadal wiąże się ze znacznymi czynnościami administracyjnymi. W konfigurację i konserwację trzeba zainwestować więcej czasu niż zakładano. Wiedza techniczna również nie przychodzi sama z siebie.

Wydobycie Bitcoin w chmurze: Zalety i wady

Zalety:

 • Do wydobywania bitcoinów nie jest wymagany sprzęt
 • Brak kosztów energii elektrycznej, przynajmniej nie bezpośrednio
 • Brak hałasu z platform wydobywczych
 • Nie jest wymagana administracja urządzeniami

Wady:

 • Niektóre usługi cloud mining oszukują użytkowników
 • Mniejszy zysk niż w przypadku normalnego wydobycia (ale mniejsza wariancja)
 • Brak własności sprzętu górniczego
 • Brak kontroli nad wystąpieniem problemów technicznych

Jak rozpoznać podejrzanych dostawców usług wydobywania bitcoinów?

haker bitcoin

Aby zapobiec potencjalnym oszustwom, warto zawsze bardzo dokładnie sprawdzać dostawcę usług. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym są oczywiście zawsze nierealistyczne obietnice zysku, którego po prostu nie da się osiągnąć.

Jeśli chodzi o kontrakty na moc obliczeniową do wydobywania bitcoinów, to zazwyczaj zaczynają się one od 12 miesięcy. Osiągnięcie rentowności oznacza, że zarobiłeś na czymś przynajmniej tyle pieniędzy, ile zainwestowałeś.

Innymi czerwonymi flagami mogą być wysokie opłaty za usługi lub nieprzejrzyste umowy. Tak czy inaczej, są dostawcy, którzy praktycznie wyspecjalizowali się w oferowaniu swoim klientom umów, w których ustalają zmienne opłaty za usługi.

Na początku należy zawsze zwracać uwagę na firmę, umowy, ceny i zasady spłaty, aby uniknąć oszustw.

W dalszej części artykułu przyjrzeliśmy się Genesis Mining, dostawcy usług wydobywczych, który cieszy się dużym uznaniem w sferze kryptowalut.

Bitcoin mining: Dostawcy usług 

Wydobywanie bitcoinów za pośrednictwem dostawcy mocy obliczeniowej jest doskonałym sposobem dla nowicjuszy, którzy chcą zdobyć pierwsze doświadczenie w wydobyciu lub po prostu chcą zdywersyfikować swój portfel kryptowalut.

Należy zawsze mieć się na baczności, ponieważ powszechnie wiadomo, że w tym sektorze jest wielu nieuczciwych usługodawców.

Przygotowaliśmy odpowiedni przegląd dla wszystkich, którzy wolą kupować bitcoiny w tradycyjny sposób.

Kopanie bitcoin: Czy jest to opłacalne?

Stosunek następujących parametrów jest niezbędny do obliczenia opłacalności wydobycia bitcoinów:

 • Moc obliczeniowa haszowania w hash/sekundę
 • Poziom trudności bitcoinów
 • Pobór mocy w watach
 • Koszt energii w kWh (kilowatogodzina)
 • W przypadku puli górniczych opłata za uczestnictwo

Zwrotu z wydobycia nie da się obliczyć na pierwszy rzut oka. Zależy to w dużej mierze od wymienionych parametrów.

Nie tylko bitcoiny mogą być wydobywane. Dostępne są również inne kryptowaluty, takie jak Monero, Ethereum, Litecoin, Verge, Peercoin itp.

Zasługę można obliczyć samodzielnie lub za pomocą kalkulatora wydobycia bitcoinów.

Kopanie bitcoin: Kalkulator wydobycia

Aby móc dokładnie obliczyć swój zysk lub stratę, zalecamy odwiedzenie tego kalkulatora bitcoinów.

Staking: nowe górnictwo?

Bitcoin jest oparty na algorytmie konsensusu Proof-of-Work (PoW). Służy on jako mechanizm bezpieczeństwa sieci bitcoin, którego musi przestrzegać każdy górnik.

Wiele z nowszych kryptowalut opiera się jednak na mechanizmie zwanym proof-of-stake (PoS).

Przykładami proof of stake są np. Dash, NEO, QTUM, Tezos, Stratis, Loki, ALQO, PIVX, Blocknet i wiele innych.

Tutaj deponuje się, podobnie jak na koncie depozytowym w banku, monety w odpowiednim blockchainie. Im więcej monet zainwestujesz, tym większą ważoną liczbę losową możesz utworzyć w następnym bloku.

W przypadku wielu blockchainów kluczowe znaczenie ma również długość inwestycji w monety. Często okresy blokady wynoszą co najmniej jeden miesiąc.

Znalazca bloku, w tym przypadku gracz, nie otrzymuje za niego wynagrodzenia, tak jak ma to miejsce w przypadku wydobywania bitcoinów. Obstawiający otrzymuje część opłat za transakcję.

Staking jest bardziej opłacalny niż wydobywanie proof-of-work. Do utrzymania pracy węzła potrzebny jest tylko ułamek mocy obliczeniowej, co pomaga w utrzymaniu ciągłości transakcji w sieci PoS.

Uruchomienie własnego węzła może być bardzo interesujące. Często można tu uzyskać dobry roczny dochód. Wystarczy posiadać odpowiednią monetę i uruchomić węzeł na serwerze (lub stale działającym komputerze).

Na stronie Masternodes Online można zapoznać się z wyborem monet, ich rocznym zwrotem, minimalną inwestycją i nie tylko.

Wniosek

Wydobywanie bitcoina na komputerze PC w Polsce jest już niestety nieopłacalne. Powodem jest zbyt mała moc obliczeniowa i zbyt wysokie koszty energii elektrycznej dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego.

Cena energii elektrycznej w Polsce jest praktycznie niezmienna. Można natomiast zmienić sposób wydobywania bitcoina.

Można kupić wydajne układy ASIC, czyli specjalne układy elektroniczne zaprojektowane właśnie do wydobywania bitcoinów. Prawdopodobieństwo znalezienia bitcoinów jest niskie, konkurujesz z innymi górnikami. Dlatego też uzyskanie nagrody w postaci bitcoinów może zająć dużo czasu.

Sensowne jest podłączenie swojego urządzenia ASIC do puli wydobywczej. W takim przypadku użytkownik otrzyma część nagrody w postaci bitcoinów proporcjonalnie do swojej mocy obliczeniowej.

Jeśli nie chcesz kupować sprzętu, możesz wziąć udział w wydobywaniu w chmurze. Sprzedawcy tacy jak Genesis Mining dzierżawią lub sprzedają sprzęt górniczy zagranicznym farmom górniczym. Dostawcy ci znajdują się głównie w krajach chłodnych, o niskich kosztach energii, takich jak Islandia czy Kanada.

Aby osiągnąć zyski, należy przyłączyć się do puli z dobrym sprzętem lub rozpocząć wydobywanie w chmurze.
Najlepsze miejsca do kupowania bitcoinów:

eToro

9.5

Polska
Rejestracja »

Ostrzeżenie o ryzyku 67% rachunków inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.


libertex

9.2

Polska
Rejestracja »

Ostrzeżenie o ryzyku - 75,3% kont prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.

Często zadawane pytania dotyczące kopania Bitcoinów


 • Jak zacząć wydobywać bitcoiny?

  Jeśli chcesz dobrze zacząć, zalecamy, abyś najpierw użył sprawdzonego ASIC Miner, który możesz znaleźć na eBay.

  Inną rzeczą, która może być warta uwagi, jest dołączenie do Bitcoin Mining Pool. Jeśli nie chcesz kupować sprzętu, wypożycz go lub kup na Bitcoin Mining Farm


 • Czy wydobywanie bitcoinów jest opłacalne?

  Zależy to od sprzętu górniczego (CPU, GPU, karty graficznej, FPGA lub ASIC) oraz jego mocy obliczeniowej (hash/sekundę) i wydajności (watów). Ponadto należy uwzględnić koszt energii elektrycznej (KWh) oraz stopień trudności sieci. W przypadku podłączenia do puli wydobywczej koszty te są również uwzględnione.


 • Co to jest ASIC Miner?

  Bitcoin ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) to dedykowany sprzęt do wydobywania bitcoinów. Są one również często określane jako generatory bitcoinów. Istotne są tu takie parametry, jak szybkość haszowania, zużycie energii i koszty. Najpopularniejsze układy ASIC to Antminer, Avalon i Jackson.

Dean Dec

dla autora Dean Dec

Po raz pierwszy zetknął się z kryptowalutami na początku 2017 roku i od tego czasu jest zafascynowany technologią i możliwymi globalnymi problemami, które może rozwiązać. Rewolucyjny potencjał technologii blockchain ekscytował go i przyczynił się do jego zawodowego skupienia na digitalizacji i bitcoinie.