Binance zrezygnowało z ratowania FTX: Giełda jest na skraju upadku

Binance rezygnuje z planów przejęcia FTX, o czym firma poinformowała w środę, pozostawiając kryptowalutowe imperium Sama Bankmana-Frieda na skraju upadku. Zmiana ta następuje dzień po tym, jak dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, ogłosił, że największa na świecie firma kryptowalutowa osiągnęła niewiążące porozumienie w sprawie zakupu działalności FTX poza Stanami Zjednoczonymi za nieujawnioną kwotę, ratując firmę przed kryzysem płynnościowym.

Na początku tego roku prywatni inwestorzy wycenili FTX na 32 miliardy dolarów.

“Od początku mieliśmy nadzieję, że będziemy mogli wspierać klientów FTX w zapewnianiu płynności” – powiedział Binance w środowym tweecie.

“Ale te problemy są poza naszą kontrolą i możliwością pomocy”. W poniedziałek wieczorem, w obliczu braku płynności, Bankman-Fried próbował zebrać pieniądze od inwestorów venture capital i innych inwestorów przed wejściem na Binance, według źródeł zaznajomionych ze sprawą. Zhao początkowo zgodził się na podjęcie działań, ale jego firma szybko zmieniła kurs, powołując się na doniesienia o “niewłaściwym zarządzaniu funduszami klientów i rzekomych dochodzeniach prowadzonych przez amerykańskie agencje”.

Nie wiadomo, kto jest następny w kolejce do kupna przeżywającej problemy giełdy kryptowalut. Według osoby zaznajomionej ze sprawą, Bankman-Fried powiedział inwestorom, że firma stoi w obliczu niedoboru aż do 8 miliardów dolarów z powodu żądań wypłaty i potrzebuje pilnego finansowania. SBF napisał, że pracuje nad kolejnymi krokami i robi wszystko, co może, aby chronić klientów, pracowników i inwestorów.

“Bardzo żałuję, że znalazłem się w tym miejscu i że odegrałem w nim swoją rolę. To jest na mój koszt i tylko na mój koszt, i jest do bani, i przepraszam, ale nie mogę tego poprawić” Ponadto ważne instytucje, które zainwestowały w giełdę, poniosą potencjalnie duże straty. Wśród inwestorów w ubiegłorocznej zbiórce o wartości 900 milionów dolarów znalazły się takie firmy jak SoftBank Group Corp. Sequoia Capital, fundusz hedgingowy Third Point oraz Thoma Bravo, firma private equity specjalizująca się w technologiach.

W liście do swoich inwestorów pod koniec środy Sequoia poinformowała, że odpisuje 150 milionów dolarów, które jeden z jej funduszy zainwestował w FTX z powodu “ryzyka wypłacalności” firmy kryptowalutowej. “W tej chwili nie jest znana pełna natura i zakres tego ryzyka” – napisano w liście. “Na podstawie naszego obecnego rozeznania zmniejszamy naszą inwestycję do 0 dolarów” Inwestorzy indywidualni również mogą stracić fundusze. FTX wstrzymał wypłaty zarówno kryptowalut, jak i walut fiat z giełdy, zgodnie z załączonym postem na jej oficjalnym kanale Telegram.

Marcin Woźniak

dla autora Marcin Woźniak

Marcin po raz pierwszy usłyszał o blockchainie i bitcoinie w 2018 roku i od razu się w nie wciągnął. Uwielbia wszystko, co ma związek z innowacjami technologicznymi i cyfryzacją finansów. Marcin jest podekscytowany tym, jak blockchain zmieni świat i nie może się doczekać, aby stać się jego częścią!

Leave a Comment